A może chcesz też huśtać się w hamaku między palmami kokosowymi gdzieś nad brzegiem Morza Śródziemnego, wdychając świeżą słoną bryzę? A może znaleźć się w autentycznym leśnym domu, rozkoszując się zapachem tlącego się kominka, herbaty i świeżego drewna?
Nasz zmysł węchu jest w stanie wpływać na nasze postrzeganie świata: wystarczy jeden odpowiednio dobrany aromat i całkowicie się w nim rozpuszczasz, nasycasz nową energią i oczyszczasz umysł z niepotrzebnych rzeczy. Aby to zrobić wcale nie trzeba przemierzać niezliczonych kilometrów w poszukiwaniu „właściwego” miejsca, można zacząć od użycia świeczki zapachowe „candle”, które pomogą stworzyć odpowiednią atmosferę w ciągu kilku minut.
W tym artykule chcemy szczegółowo omówić takie zjawisko jak świece zapachowe, jak ich prawidłowo używać, jak wybrać naprawdę wysokiej jakości produkt i wiele innych ekscytujących „jak i dlaczego”, „dobre z złe strony” na ten temat.
Jak świece zapachowe wpływają na jakość życia – jaką rolę odgrywa w tym użyty surowiec?
Świece zapachowe powstają po to, aby za ich pomocą zmysły węchu wpływały na nasz umysł, nastrój i samopoczucie. Niektóre wzory pomagają się rozweselić, napełnić energią i złapać falę aktywności. Inne mają dokładnie odwrotny skutek: łagodzą niepokój, uspokajają się, łagodzą napięcie i pomagają lepiej spać.
Rynek świec zapachowych jest ogromny, a podaż zaspokaja wszelkiego rodzaju popyt. Stąd duża popularność aromaterapii świecami, która dla wielu jest codziennym rytuałem i nieodłącznym elementem tworzenia komfortu w domu. Powodzenie całej procedury w dużej mierze opiera się nie tylko na prawidłowym aromacie, ale także na jakości samych świec Bardzo ważne są też technologie wytwarzania, preferencje zapachowe. Dlatego pytanie, z czego wykonane są świece zapachowe, pozostaje aktualne, zwłaszcza przy wzroście liczby producentów.
Istnieje kilka podstawowych opcji surowców: parafina, naturalny wosk różnych klas i stearyna (stały kwas tłuszczowy). Przez długi czas istniał mit, że świece parafinowe są niezdrowe. Zaprzeczyła temu Krajowa Organizacja Świec (NCA), udowadniając, że wysokiej jakości parafina, podobnie jak naturalny wosk i stearyna, nie wydziela szkodliwych substancji podczas spalania.
Słowem-kluczem jest „jakość” w stosunku do użytej parafiny, ponieważ niskogatunkowa wersja takich surowców może zawierać kancerogeny, które wpływają na układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i oddechowy. Aby zrozumieć, czy dobra świeca zapachowa przed tobą pomoże jej kosztować. Jeśli do produkcji nie użyto najlepszej parafiny lub wosku, a także najprostszych tanich perfum lub odpadów perfumeryjnych, cena takiego produktu będzie podejrzanie niska.
Są to dokładnie te świece zapachowe, których najlepiej nie umieszczać w swojej karcie do aromaterapii. Już przy pierwszym użyciu poczujesz zbyt mdły i nienaturalny zapach, a właśnie w tym przypadku prawdopodobieństwo uwolnienia szkodliwych substancji podczas spalania jest bardzo duże. Jak być? Logika podpowiada jedno mądre wyjście: jednorazowo wydać pieniądze na świece ze średniego lub wysokiego segmentu cenowego, których jakość spełnia standardy NCA i Międzynarodowego Stowarzyszenia Perfum.
Niekoniecznie odnosi się to do etykietowania opakowań, ale zakłada się, że poważne i odpowiedzialne marki przestrzegają tych wytycznych. Wiele świec tworzone są z naturalnego wosku sojowego przy użyciu olejków eterycznych. To nie tylko produkt bezpieczny dla zdrowia, ale także niepowtarzalna okazja do zaprezentowania w swoim domu wieloaspektowych i wyjątkowych autorskich perfum. Aromaty tych świec są prawdziwie francuskie, ale nie tylko dlatego, że tworzą je między innymi ręce francuskich perfumiarzy, ale po prostu dlatego, że są z natury: tajemnicze, nieprzewidywalne i potrafią zakochać się w sobie w sekundę i bez kropli żalu.
Jak wybrać i gdzie kupić świece aromatyczne do idealnej aromaterapii?
Kończąc kwestię jakości świec zapachowych, należy zwrócić uwagę na drugie kryterium wyboru odpowiedniego produktu – aromat. Jeśli nadal masz niewielkie doświadczenie w tej kwestii, skorzystaj z podstawowych zasad:
im mniejsza powierzchnia pomieszczenia, w której chcesz umieścić świece, tym mniej „głośny” powinien być ich zapach. Jeśli pomieszczenie jest bardzo małe i słabo wentylowane, lepiej w ogóle nie wkładać do niego świec;
weź pod uwagę specyfikę każdego oddzielnego pomieszczenia: zapachy do sypialni zabrzmią nieodpowiednio w salonie lub łazience i na odwrót. Na przykład szykując się do snu, lepiej cieszyć się lekko słodkimi i spokojnymi kompozycjami, a przyjemniej będzie wziąć poranny prysznic w otoczeniu aromatów mięty i trawy cytrynowej, które pomogą szybciej się obudzić;
ważną rolę odgrywa również pora roku: zimą najlepiej nasycić dom zapachem cynamonu, cytrusów lub cedru, wiosenno-letni klimat doskonale oddaje się przy akompaniamencie świeżych kwiatowych aromatów lub zapachu lasu deszczowego.
Gdzie kupić świece zapachowe z aromatami, które Ci odpowiadają lub gdy chcesz kupić prezenty?
Te produkty domowe są produkowane przez wiele firm, od IKEA po wysoce wyspecjalizowane warsztaty niszowe. Radzimy kupować pierwsze świece od małych, wąsko skoncentrowanych firm, ponieważ jakość produktu zwykle odgrywa dla nich decydującą rolę.
Kolejnym ważnym punktem wyboru jest knot świecy. Najlepiej palą się produkty z naturalnym (drewnianym lub bawełnianym) knotem. Jeśli ma metalową podstawę, powinien to być 100% cynk, który po podgrzaniu nie wydziela obcych zapachów.
Jak prawidłowo palić świece zapachowe, aby w pełni wyłonić zapach?
Przejdźmy więc do tego długo wyczekiwanego momentu, kiedy zaczyna się magia: ogień dotyka knota, świeca zaczyna się palić i wychwytujesz pierwsze nuty ekscytującego aromatu. Poniższe zasady pomogą Ci poczuć się jak czarodziej zarządzający delikatnymi kompozycjami:
Gdy tylko zapalisz nową świecę po raz pierwszy, pozwól, aby jej woskowa powierzchnia całkowicie się rozpłynęła, aby w przyszłości proces spalania był jednolity. Jeśli nie zrobisz tego od razu, wygląd świecy ucierpi: nierównomiernie stopiony wosk tworzy dziurę wokół knota, a gruba warstwa nie stopionego wosku pozostanie na ścianach;
wstępnie przewietrz pomieszczenie, w którym chcesz ujawnić pełną intensywność i głębię wybranego zapachu. Obce zapachy muszą opuścić pomieszczenie, aby cieszyć się aromatem świec, potrzebujesz bazy w postaci czystego i świeżego powietrza. Zalecamy używanie świec zapachowych w tym samym pomieszczeniu, a nawet lepiej, w jednym miejscu w pomieszczeniu, aby uzyskać maksymalną wydajność;
ustal otwarte miejsce na świece na środku pomieszczenia i pozostaw do palenia na maksymalnie 1 godzinę (wyjątek: jeśli wosk na powierzchni nie topi się dobrze podczas pierwszego palenia, pozostaw świecę na dłużej, do 3 godziny). Średnio wystarczy godzina palenia, aby aromat w pełni się rozwinął i nie zaczął „dławić” pomieszczenia. Nie zalecamy przesuwania płonących świec: knot zacznie dymić i zniekształcić uzyskany wcześniej efekt;
pamiętaj, że świece zapachowe nie mają nic wspólnego ze świeczkami na urodzinowym torcie, więc nie powinieneś ich zdmuchiwać z otwartym sercem. Generalnie nie zaleca się zdmuchiwania świec zapachowych, ponieważ w takim przypadku przy następnym użyciu od razu poczujesz zapach spalonego knota. Lepiej zapamiętać szkolne eksperymenty z fizyki i przykryć świecę pokrywką: bez tlenu bezboleśnie zgaśnie w ciągu kilku sekund.
A co najważniejsze: zapal świece w dobrym nastroju, rób to uroczyście i pięknie, weź wszystko jako wakacje dla swojej duszy. W końcu tak właśnie będzie, jeśli wybierzesz odpowiednią świecę i odpowiedni zapach.
Jak pielęgnować świece zapachowe po użyciu?
Rozumiemy, że biorąc pod uwagę ilość świec zapachowych wykonanych z naturalnych materiałów i o niszowym zapachu, chcemy, aby działały jak najdłużej. Co robić?
Najpierw okresowo przycinaj knot, zwłaszcza gdy końcówka jest wypalona. W idealnym przypadku knot powinien być skrócony tylko o kilka milimetrów przed każdym zapłonem. To nie tylko ochroni główny zapach, ale także zagwarantuje bezpieczeństwo przeciwpożarowe, zapobiegając zbyt wysokiemu wzrostowi płomienia.
Po drugie, przechowuj świece w miejscu chronionym przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, pamiętaj o przykryciu ich nakrętkami, aby chronić je przed kurzem.
I po trzecie, na początek wybieraj produkty wysokiej jakości, które już od pierwszej minuty palenia będą w stanie odtworzyć upragniony aromat i odwdzięczą się swoją magią już po pierwszym użyciu.
Dlaczego nie możesz zdmuchnąć świecy, czyli jak ją prawidłowo zgasić?
6 prostych zasad pielęgnacji świec zapachowych
Opracowaliśmy podstawowe zasady używania świec zapachowych tak, aby przynosiły Ci maksimum przyjemności.
Świece zapachowe to cały rytuał z własnymi tajemnicami. Aby cieszyć się najczystszym aromatem i zapewnić swojej świecy długą żywotność, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.
- Rozmawialiśmy już o tych prostych zasadach i jesteśmy gotowi w kółko powtarzać: spróbuj wybrać świece z naturalnego wosku – sojowego, pszczelego, morelowego, kokosowego: nie szkodzi zdrowiu i nadaje lepszy aromat. Świece parafinowe często wspaniale pachną w szklance, jednak po zapaleniu takiej świecy zapach Cię rozczaruje. Chodzi o właściwości parafiny. Naturalny wosk błyskawicznie i równomiernie wypełnia pomieszczenie aromatem.
- Upewnij się, że knot jest wykonany z naturalnego materiału – bawełny lub drewna (tak, są takie). Często knot świecy ma metalową podstawę – ważne jest, aby nie był wykonany z ołowiu, ale z cynku. Jeśli pocierasz metal opapier, nie powinien on zostawiać żadnych śladów. Jeśli tak, lepiej następnym razem dać pierwszeństwo innej marce.
- Nie zdmuchuj świec! Jeśli zdmuchniesz świecę, a następnie ponownie ją zapalisz, nie poczujesz prawdziwego aromatu, połączy się z nią zapach tlącego się knota. Wiele świec ma nasadkę, którą można po prostu zamknąć: zgaśnie w ciągu 5 sekund. Jeśli nie ma czapki, możesz użyć specjalnej gaśnicy, która wygląda jak dzwonek. Taki przerywacz płomieni można zamówić w internecie.
- Przytnij knot przed każdym nowym użyciem. Szczególnie ważne jest odcięcie poczerniałego knota: w końcu już się wypalił. To powoduje, że świeca dymi, węgle wpadają do wosku i świeca nie wygląda już jak nowa. Dodatkowo, gdy zapalisz zwęglony knot, zamiast ulubionego zapachu możesz poczuć zapach dymu. Bardzo łatwo tego uniknąć: wystarczy odciąć poczerniały knot przed zapaleniem świecy. Możesz to zrobić nawet zwykłymi nożyczkami do paznokci. I radzimy zaopatrzyć się w specjalny trymer: bardzo wygodnie jest przycinać knot świecy w dowolnym szkle.
- Nie trzymaj świecy zapalonej dłużej niż 3 godziny! Wosk nadal będzie się topił, ale zapach nie będzie już uwalniany podczas tak długiego palenia. Wynika to z faktu, że olejki aromatyczne przestają wydzielać aromat w bardzo wysokich temperaturach. Są po prostu zbyt rozgrzane. Po prostu zgaś świecę i pozwól jej ostygnąć. Zwykle zajmuje to 5-10 minut. Gdy wosk stwardnieje, możesz ponownie zapalić świecę i cieszyć się zapachem!
- Aby zapobiec osadzaniu się kurzu na woskowej powierzchni i aby świeca zawsze wyglądała idealnie, ważne jest, aby odpowiednio przechowywać świecę – przykryj świecę pokrywką i zawsze będzie jak nowa!
Wszystkie te proste sztuczki pomogą świeczce przetrwać dłużej. Niech Twoje świece zapachowe zachwycą Cię przez bardzo długi czas.