Samoopalacz: jak działa i jak długo się utrzymuje

stosowanie samoopalaczy

Brązowy odcień skóry jako oznaka dobrego zdrowia stał się modny w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Arystokratyczna bladość twarzy straciła wówczas swoją pozycję, a stała modna opalona piękna karnacja. Mówią, że maczała w tym rękę słynna Coco Chanel.

Jednak już na początku tego stulecia lekarze uznali opalanie na słońcu (przez promieniowanie UV) i w solariach za szkodliwe dla skóry. Dlatego wiele osób, które lubią aby ich kolor skóry był, jakby wczoraj wróciły z wakacji, przerzuciło się na samoopalacze – produkty kosmetyczne do uzyskania efektu naturalnej opalenizny.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie produkty samoopalające są dostępne i jak działają. Czy używanie dihydroksyacetonu jest bezpieczne. Porozmawiajmy, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie i jak prawidłowo aplikować i kiedy należy zmyć takie kosmetyki.

Samoopalacz do ciała: co to jest i jak dział?

Technologia saoopalaczy przyszła do branży kosmetycznej z badań dermatologii. U pacjentów z bielactwem nabytym stosuje się specjalne kremy i roztwory do maskowania obszarów skóry pozbawionych pigmentu melaniny. Samoopalacz to produkt poprawiający koloryt skóry. Aktywnym składnikiem takich produktów jest dihydroksyaceton (DHA). DHA, zarówno syntetyczny, jak i roślinny, wchodzi w interakcję z keratyną w warstwie rogowej skóry i powoduje jej tymczasowe brązowienie. Skóra zmienia kolor średnio po 2–3 godzinach, a powstały pigment utrzymuje się w niej przez kilka dni. Samoopalacz to kosmetyk dający efekt opalenizny.

Stężenie DHA w auto bronzerach może wynosić od 2,5 do 10%, a do użytku profesjonalnego jeszcze wiecej. Wiadomo, że skóra na twarzy odnawia się szybciej niż na ciele. Dlatego produkty do twarzy zwykle zawierają dihydroksyaceton w wyższych stężeniach.

DHA jest substancją całkowicie bezpieczną dla zdrowia. Udowodniono, że nie jest rakotwórczy i nie wpływa na naturalną pigmentację. Oznacza to, że po zniknięciu brązowego koloru, skóra powróci do swojego naturalnego odcienia.

Sprawdź jak produkcja kosmetyków zlecana zewnętrze firmie może zmienić Twój biznes.

Jakie są rodzaje samoopalaczów? Jaki samoopalacz wybrać?

Firmy kosmetyczne oferują produkty brązujące w różnych formatach:

  • kremy, jako samoopalaczy do twarzy
  • brązujące balsamy do ciała,
  • samoopalacz do nóg,
  • mleczka,
  • spraye, • musy, • koncentraty, • serum, • samoopalacz w piance, • chusteczki.

Nałożenie samoopalaczy może być wykonana za pomocą rękawicy.

 

Większość z nich zawiera już w swoich formułach składniki nawilżające. Dobierz odpowiedni do swojego typu skóry. Jeśli chodzi o serwetki, często stosuje się je do korekcji kolorów jako „samoopalacz bez smug” oraz pozbycia się zacieków. Na przykład, jeśli opalenizna jest nierówna i trzeba przyciemnić jaśniejsze obszary.

Samoopalacze mogą być przeznaczone specjalnie do twarzy lub ciała. Ale są też uniwersalne środki.

 

Jaka jest różnica między samoopalaczem a prawdziwym opalaniem?

Kiedy skóra jest wystawiona na działanie promieni ultrafioletowych, wytwarza się naturalny pigment skóry. Podczas stosowania samoopalacza – melanoidy. Mają podobną strukturę i odcień, ale melanina chroni przed słońcem, pochłaniając promienie, zanim dotrą one do komórek, w przeciwieństwie do melanoidów. Ich efekt jest jedynie wizualny.

Jak przygotować skórę do długiego działania samoopalacza?

Niedoświadczeni użytkownicy samoopalaczy często mają dwa problemy:

  • nienaturalny żółtawo-pomarańczowy odcień skóry,
  • nierówne zabarwienie z plamami i plamami.

Chcesz ich uniknąć? Następnie dokładnie przygotuj skórę do zabiegu.

  1. Depiluj wcześniej. Skóra po depilacji powinna mieć czas na „uspokojenie się”.
  2. Utrzymuj prawidłową równowagę kwasowo-zasadową. Wiadomo, że nieatrakcyjny odcień sztucznej opalenizny pojawia się, gdy kwasowość skóry zmienia się z lekko kwaśnej na lekko zasadową. Dlatego na 1-2 tygodnie przed zabiegiem do oczyszczania używaj wyłącznie miękkich, niezawierających alkaliów produktów. A także przywróć prawidłowe pH skóry za pomocą toników i emulsji nawilżających.
  3. Spraw, żeby było gładko. Nierównomierne zabarwienie skóry często wiąże się z różną grubością warstwy rogowej naskórka. Aby rozwiązać ten problem, kosmetolodzy zalecają wcześniejsze stosowanie peelingów lub peelingów kwasowych.
  4. Wybierz samoopalacz z dodatkiem silikonów. Silikony zawarte w kremie lub balsamie czynią je delikatniejszymi i bardziej elastycznymi, ułatwiając tym samym równomierną aplikację na skórę.
  5. Wybierz dobry samoopalacz, który będzie dla ciebie łatwy w aplikacji. Najlepszy samoopalacz dla ciebie nie musi być w postaci balsamu brązującego, może to być samoopalacz w sprayu a może bardziej wygodne będzie nakładanie samoopalacza w piance.

Przed użyciem pierwszego samoopalacza wskazane jest wykonanie testu alergicznego. W tym celu niewielką ilość produktu nałóż na zgięcie łokcia. Jeżeli w ciągu kilku godzin nie pojawi się reakcja alergiczna w postaci zaczerwienienia, wysypki i swędzenia, to można śmiało stosować ten samoopalacz.

Samoopalacz – jak nakładać samoopalacz?

Aby zapewnić satysfakcjonujący wynik, postępuj zgodnie z następującymi zasadami:

  • Samoopalacz najlepiej nakładać na suchą skórę. Chwilę przed zabiegiem oczyszcz dokładnie skórę i wykonaj peeling.
  • Używaj rękawiczek, aby zapobiec opalaniu dłoni.
  • Chroń włosy czepkiem, a na paznokcie i brwi nałóż bogaty krem.
  • Rozprowadź produkt w kierunku od dłoni do ramion, od stóp do bioder, od dołu do góry.
  • Czym nakładać samoopalacz? Możesz użyć rękawicy do samoopalaczy, która pomoże aplikować samoopalacz. Dzięki czemu samoopalacz będzie równomiernie nałożony. Nie będziesz mieć problemów z nierównomierną opalenizną lub nieestetycznymi plamami.
  • Delikatnie naciągnij skórę, zwracając szczególną uwagę na dłonie, łokcie i kolana, aby dokładnie wygładzić wszystkie fałdy i nierówności.
  • Poproś asystenta o aplikację samoopalacza na plecy lub użyj automatycznego bronzera w formie sprayu.
  • Poczekaj, aż wyschnie, a następnie załóż ciemne ubranie.
  • Czym zmyć samoopalacz – samoopalacz się zmywa wodą. Po kilku godzinach weź prysznic (zgodnie z instrukcją) i dokładnie spłucz pozostały produkt.
  • Dokładnie umyj ręce.
  • Odrazu po zabiego nie używaj peelingów lub innych preparatów złuszczających.

Czy po samoopalaczach mogę stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym?

Niezwykle ważne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania.  Dzięki temu Twoja skóra będzie chroniona przed promieniami słonecznymi i powstaniem przebarwień, a jednocześnie zachowa brązowy wygląd skóry twarzy i ciała.

Skąd się bierze nieprzyjemny zapach użyciu samoopalacza?

Specyficzny zapach produktów samoopalających to właśnie zapach powstający w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy aktywnymi składnikami produktów samoopalających a aminokwasami białek na powierzchni skóry. Jest jednak całkowicie nieszkodliwy – podobnie jak samo sztuczne opalanie.

stosowanie samoopalaczy

Jak długo utrzymuje się na skórze samoopalacz?

Opalenizna utrzymuje się na skórze średnio 5-7 dni, prze produktach profesjonalnych samoopalacz działa do 14 dni. Wszystko zależy od indywidualnych cech odnowy skóry i zewnętrznych wpływów mechanicznych na nią. W przypadku skóry suchej orz jasnej karnacji warstwa rogowa naskórka jest cieńsza, co powoduje, że piękna opalenizna, czyli samoopalacz zaczyna zmywać się szybciej niż w przypadku skóry normalnej i tłustej. Im częściej pływasz, tym szybciej samoopalacz zmywa się. W związku z tym, jeśli spędzasz dużo czasu na basenie, samoopalacz będzie trwał krócej.

Po jakim czasie działa samoopalacz?

Na skórze pojawia się po 2-4 godzinach lub natychmiast – w zależności od rodzaju produktu.

Czy można stosować samoopalacz w ciąży?

Wykazano, że w wyniku reakcji DHA z białkami powierzchniowej warstwy skóry powstaje brązowy barwnik. W miarę jak skóra się odnawia, komórki powierzchniowe odpadają, a opalenizna zanika. Głowne składniki samoopalaczy są uważane za substancje bezpieczne przy stosowaniu zewnętrznym. Naukowcy aktywnie dyskutują jednak nad tym, czy DHA może zostać wchłonięty przez skórę i przedostać się do centralnego krwiobiegu. Uważa się, że DHA stosowany zewnętrznie nie wchłania się, gdyż jego cząsteczki są zbyt duże.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wchłonięcia składników samoopalających, podczas zabiegu zaleca się ochronę błon śluzowych i skóry powiek, a także stosowanie „natychmiastowej opalenizny” w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Ponadto, jeśli kobieta w ciąży nie może odmówić samoopalania, naukowcy przestrzegają przed stosowaniem w tym celu produktów w sprayu, gdyż. te ostatnie mają większą zdolność przenikania do organizmu przez błony śluzowe dróg oddechowych.

Stosując produkty samoopalające lekarze ostrzegają także przed możliwymi reakcjami alergicznymi, zwłaszcza w czasie ciąży. Dlatego na Zachodzie, aby przeprowadzić zabieg „natychmiastowego opalania”, wymagane jest zezwolenie lekarza. Należy również wziąć pod uwagę, że zmiany hormonalne w organizmie kobiety w ciąży mogą zmienić oczekiwany efekt opalania.

Jeśli jednak lekarze są stosunkowo tolerancyjni wobec produktów do stosowania miejscowego „natychmiastowego opalania”, wówczas preparaty do użytku wewnętrznego są surowo przeciwwskazane dla kobiet w ciąży, nawet jeśli te ostatnie są reklamowane jako nieszkodliwe produkty ziołowe.

Valeriia Drohobetska

Valeriia Drohobetska

Nasza firma specjalizuje się w tworzeniu wysokiej jakości kosmetyków, które pomagają innym markom wyróżniać się na rynku. Dzięki doświadczeniu i pasji, dostarczamy produkty idealnie dopasowane do potrzeb Twoich klientów, zapewniając im wyjątkowe efekty i bezpieczeństwo.

Najnowsze artykuły

Masz pomysł? My mamy rozwiązanie!

Napisz do nas, a pomożemy Ci stworzyć produkty, które zachwycą Twoich klientów.

APLIKUJ O PRACĘ

Wypełnij formularz kontaktowy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z doświadczonym technologiem produkcji.

APLIKUJ O PRAKTYKI

APLIKUJ O PRACĘ