Piękno bez wyrzeczeń: co wyróżnia wegańskie i wegetariańskie kosmetyki?
Termin „wegański” powstał z dwóch pierwszych i trzech ostatnich liter słowa „wegetarianin”. Został wymyślony przez Donalda Watsona w 1944 roku, kiedy wraz z małą grupą wegetarian oddzielił się od Leicester Vegetarian Society w Anglii i założył Vegan Society.
Kim są wegetarianie i co to jest wegetarianizm?
Wegetarianie to ludzie, którzy nie jedzą żywności zawierającej lub wykorzystującej części ciała zwierząt, takie jak organizmy lądowe i morskie, owady i produkty uboczne zabijania oraz żelatyna zwierzęca i trawieniec. Diety wegetariańskie mogą zawierać produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak miód, ale nie muszą. Wegetarianie to osoby, które nie jedzą mięsa, a ich dieta nie zawiera mięsa.
Kim są weganie?
Dzisiejszy weganizm to sposób na życie, który oznacza unikanie wszelkich form wykorzystywania zwierząt. Dieta wegańska wyklucza nie tylko mięso, ale także wszelkie inne produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym takie składniki jak żelatyna, miód, karmin, pepsyna, szelak, albumina, serwatka, kazeina i niektóre formy witaminy D3. Według wegan zwierzęta nie powinny być wykorzystywane przez ludzi w żadnych okolicznościach, czy to w żywności, tekstyliach, nauce czy w rozrywce. Dlatego ograniczenia mogą dotyczyć także wyboru odzieży, chemii gospodarczej i oczywiście kosmetyków.
Czym są kosmetyki wegańskie i kosmetyki wegetariańskie?
Kosmetyki przyjazne weganom powinny być wolne od produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów ubocznych. Produkty te nie powinny zawierać substancji pochodzenia zwierzęcego takich jak miód, wosk pszczeli, żelatyna, białko mleka, lanolina, skwalen, karmin, bursztyn i łożysko. Również społeczność wegańska proponuje zrezygnować z pereł, jedwabiu i śluzu ślimaka. Kosmetyki z etykietą „Vegan” nie muszą być całkowicie naturalne. Może zawierać składniki syntetyzowane w laboratorium.
Kosmetyk wegański i etyczny: jaka jest różnica?
Nazwy takie jak kosmetyki etyczne i cruelty-free kosmetyki to nie to samo co kosmetyki wegańskie.
Kosmetyki etyczne:
- nie testowane na zwierzętach;
- może zawierać substancje pochodzenia zwierzęcego;
- może zawierać składniki syntetyczne.
Produkt wegański:
- nie zawiera produktów pochodzenia zwierzęcego;
- może zawierać składniki syntetyczne;
- nie testowane na zwierzętach;
- nie zawiera GMO: zabronione są produkty inżynierii genetycznej zawierające geny zwierzęce;
- ekologiczne certyfikaty i specjalne etykiety.
Jak weryfikujesz autentyczność kosmetyków wegańskich?
Na początek producenci kosmetyków nie muszą oznaczać swoich produktów jako wegańskie. Jedyne, co firmy muszą zrobić, to wskazać skład na opakowaniu w łacińskim zgodnie z Międzynarodową Nomenklaturą Składników Kosmetycznych (INCI). Najprostszym sposobem, aby upewnić się, że Twoje kosmetyki są wegańskie, jest poszukanie logo Vegan Society na opakowaniu.
Zaświadcza, że w kosmetykach wegańskich nie ma składników pochodzenia zwierzęcego(białko pochodzenia zwierzęcego, barwniki pozyskiwane ze zwierząt i td.), a kosmetyki ani ich składniki nietestowane na zwierzętach. Kolejnym znakiem, na który należy zwrócić uwagę, jest logo Leaping Bunny. Obraz królika wskazuje, że podczas opracowywania produktu nie przeprowadzono żadnych testów na zwierzętach. Oprócz odznak należy szukać samych certyfikatów na stronach internetowych firm. Ponadto producenci mogą tworzyć własne logo i umieszczać na opakowaniach etykiety „100% wegańskie kosmetyki”. Najczęściej takich przypadkach autentyczność produktu można zweryfikować na stronie PETA (People for the Ethical Treatment of Animals), która zawiera listę marek wegańskich.
Wegańska przyszłość
Lubią pisać w zasobach tematycznych, że na świecie jest ponad miliard, jeśli nie wegan, to przynajmniej wegetarian, którzy myślą o tym, że cierpienia zwierząt jest okropne. Innymi słowami, co siódmy mieszkaniec naszej planety jest gotów porzucić produkty pochodzenia zwierzęcego, co oznacza, że rynek kosmetyków wegańskich, które nie zawierają jakiekolwiek surowce pochodzenia zwierzęcego, to mega-złota żyła. Brzmi jak biznesplan, prawda? To nieprawda.
Po pierwsze nie ma wiarygodnych danych potwierdzających te informacje, a po drugie lwia część „zielonego miliarda” mieszka w biednych indyjskich stanach, gdzie kosmetyki można produkować, ale na pewno nie kupować. „Rzeczywistość jest taka: według Europejskiego Instytutu Badań Politycznych, Ekonomicznych i Społecznych (EURISPES) na przykład we Włoszech 6,2% obywateli w wieku 18 lat i więcej uważa się za wegetarian, 0,9% za wegan”. Liczby nie są wspaniałe, ale wystarczyły, aby firma Vegetable Beauty ogłosiła wprowadzenie na rynek wegańskiego kremu. Weleda z kolei kieruje się badaniem Euromonitora, które mówi, że wegańskie pochodzenie i produkty odzwierzęce jest ważne dla 15-20% europejskich konsumentów. Trend jest ewidentny i wkrótce marka zamierza otrzymać odpowiednie certyfikaty dla swoich produktów.
Rynek kosmetyków wegańskich rośnie dziś średnio o 6% rocznie, reszta dopiero pokaże. Czy ludzie kiedykolwiek przestaną jeść mięso, nosić skórzane buty i używać surowce pochodzące od zwierząt? Prawdopodobnie nie. Czy robisz trochę dobrego dla królestwa zwierząt, decydując się na produkt wegański? Prawdopodobnie tak.
Jak szukać wegańskich kosmetyków?
Porozmawiajmy teraz o tym, jak znaleźć wegańskie kosmetyki w ogromnej gamie produktów, które oferuje nam rynek kosmetyczny. Jedną z opcji jest sprawdzenie, czy produkt posiada odpowiedni certyfikat. Na przykład Choose Cruelty Free certyfikuje tylko marki wegańskie. Leaping Bunny i PETA mają również na swoich stronach internetowych marki z odznakami Vegan.
Drugą opcją jest samodzielne sprawdzenie składu każdego produktu z osobna i wybranie tych produktów, które nie zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego.
Z roku na rok pojawia się coraz więcej czysto wegańskich marek kosmetycznych.
Gdzie można to kupić?
Całkiem możliwe jest znalezienie kosmetyków wegańskie, najważniejsze jest rozpoczęcie procesu wyszukiwania.
Rodzaje kosmetyków wegańskich
Są to wszystkie możliwe produkty kosmetyczne, wytwarzane bez użycia produktów odzwierzęcych: ta lista nie kończy się tylko na balsamach i kremach, różnego rodzaju olejów, produktów do codziennej pielęgnacji, produktów do pielęgnacji włosów ale też i naturalne kosmetyki.
Jest kilka dość jednoznacznych składników, które nie pasują do wegańskiej listy:
- Wosk pszczeli (cera alba)
Nazwa mówi sama za siebie: miodowe owady robią z niej plastry miodu. Ulubiony składnik balsamów do ust, tuszów do rzęs i serum do twarzy. - Kastoreum
W uproszczeniu jest to strumień bobra. Ten sam. Ma piżmowy i waniliowy aromat, dlatego jest szeroko (nie możesz sobie nawet wyobrazić ile) jest używany w branży perfumeryjnej. - Szelak
Nieoczekiwane, prawda? Szelak to żywica wytwarzana przez samice owadów. Stosowany w lakierach do paznokci i lakierach do włosów. - Lanolina
Kolejny wosk. Tylko ten uzyskuje się przez odparowanie wełny owczej. To piękno rozsmarowujemy na ustach, włosach i skórze (w różnych produktach), aby były bardziej miękkie. - Karmin
Już o tym pisaliśmy. Czerwony barwnik wytwarzany z muszli samicy owada koszenili. Dobre zakupy dla dekoratorów, dziewczyn. - Kolagen
Są to roślinne (białko pszeniczne), morskie (uzyskiwane ze skór ryb, rekinów i płaszczek) oraz zwierzęce (ze skór bydła). Ta ostatnia jest najbardziej przystępną cenowo i budżetową, najczęściej spotykaną w kosmetykach do cery dojrzałej – w celu uzyskania efektu nawilżenia i liftingu. - Keratyna
Pozyskiwany z sierści i rogów zwierząt. Dla ludzi stosowany jest jako wzmocnienie wszystkich tych samych „części ciała” – paznokci i włosów. - Gliceryna
Otrzymywana jest poprzez zmydlanie tłuszczów zwierzęcych. W swoim składzie można go znaleźć jako gliceryd, gliceryl, glycret-26 czy poliglicerynę. - Miód
Czasami odnotowuje się apis mellifera. - Rybie łuski
Stosowane w kosmetyce dla efektu migotania. Oznaczone jako guanina, CI 75170 lub naturalna esencja perłowa.