Produkcja kosmetyków naturalnych

Produkt ekologiczny stają się coraz bardziej popularne, w sprzedaży coraz częściej pojawiają się kosmetyki z etykietami „Bio”, „Eco”, „Organic”. Czym różnią się kosmetyki organiczne od konwencjonalnych? Czy ma to realne zalety, czy jest to tylko kolejny chwyt reklamowy?

Organiczny – czyli naturalny. Minimum 95%

Termin „ekologiczny” przyszedł do kosmetologii z rolnictwa, gdzie odnosi się do metod uprawy bez użycia pestycydów i nawozów chemicznych. Certyfikowane kosmetyki organiczne muszą spełniać następujące wymagania:

1. Nie mniej niż 95% naturalnych składników w składzie. Prawdziwe kosmetyki organiczne zazwyczaj składają się z bezpiecznych naturalnych składników, takich jak woda, sok z aloesu, naturalne oleje oraz ekstrakty z kwiatów i roślin.

2. Składniki roślinne muszą być organiczne. Co najmniej 10% roślin wykorzystywanych do produkcji kosmetyków organicznych musi być uprawianych na ekologicznie czystych obszarach i wyłącznie metodami ekologicznymi, a dozwolone są tylko mechaniczne metody przetwarzania (infuzja, tłoczenie na zimno itp.)

3. Pozostałe 5% składników może być syntetyczne. Ale z surowymi ograniczeniami. Na przykład w kosmetykach organicznych nie znajdziesz parabenów, olejków mineralnych i silikonów, syntetycznych zapachów i barwników.

4. Opakowanie biodegradowalne. Kosmetyki muszą być ekologiczne nie tylko w środku, ale także na zewnątrz. Opakowania, słoiki i pudełka są wykonane z materiałów, które można poddać recyklingowi lub wyrzucić bez zanieczyszczania środowiska.

5. Szacunek dla naszych mniejszych braci. Kosmetyki organiczne nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, z wyjątkiem kwasu mlekowego i produktów pszczelich. Dodatkowo kosmetyki organiczne nie są testowane na zwierzętach. Nie myśl jednak, że wszystkie kosmetyki reklamowane jako „organiczne” faktycznie pasują do tej definicji. Zwróć uwagę na znaki certyfikacji! Najczęściej spotykane: ECOCERT, NaTrue, BDIH, USDA.

Dlaczego kosmetyki organiczne są lepsze od zwykłych?

Chyba nikt nie będzie się spierał z faktem, że szacunek dla natury w ostatecznym rozrachunku przynosi korzyści wszystkim. Ale jeśli kosmetyki nie spełniają swojej głównej funkcji – nie czynią nas zdrowszymi i piękniejszymi – to nie są warte swojej ceny za całą swoją „organiczną” i ekologiczną przyjazność.
Naturalny skład daje kosmetykom organicznym wiele korzyści: po pierwsze nie zawiera pestycydów i szkodliwych chemikaliów. Wiele syntetycznych składników działa zbyt agresywnie, odkłada się w skórze i jest szkodliwych dla zdrowia. Kosmetyki organiczne są pozbawione tych wad.
Kosmetyki organiczne mają działanie delikatnie i ostrożne:
• Nie narusza naturalnych cykli organizmu;
• Nie uzależnia;
• Nie zaburza naturalnych procesów skórnych, ale reguluje je i poprawia, przywracając zdrową kondycję skóry i poprawiając jej wygląd;
• Skutecznie nawilża, stymuluje odbudowę i ochronę komórek skóry, tonizuje – czyli robi wszystko tak samo jak jego syntetyczne odpowiedniki, ale z pomocą naturalnych składników.

Wiele naturalnych składników jest znacznie bardziej skutecznych niż syntetycznych. Na przykład ekstrakt z kwiatu górskiego szarotki ma właściwości ochronne, które nie zostały jeszcze w pełni odtworzone w laboratoriach. Kosmetyki organiczne wykorzystują i łączą najlepsze właściwości kwiatów i roślin, przywracają skórze naturalny stan, przywracając jej naturalne zdrowie i piękno.

Jakie są wady kosmetyków naturalnych?

Główną wadą jest oczywiście wysoka cena. Prawdziwe kosmetyki organiczne są zwykle znacznie droższe niż ich nieorganiczne odpowiedniki. Jest to zrozumiałe: w końcu syntetyczne składniki zostały opracowane specjalnie w celu obniżenia kosztów. Uprawa drzew oliwnych, zbieranie owoców, pozyskiwanie z nich oleju – czy synteza substancji w laboratorium ze składników petrochemicznych, co jest prostsze i tańsze? Bardziej wartościowe składniki zwiększają koszt kremów ekologicznych. Wadą jest stosunkowo krótki okres przydatności do spożycia. Kosmetyki organiczne to w 95% produkty naturalne, a wszystko, co naturalne, umiera. Dlatego kosmetyki organiczne są przechowywane nie dłużej niż 1-2 lata. Ponadto niektóre składniki kosmetyków organicznych mogą wywoływać alergie, na przykład ten sam wosk pszczeli lub olejki eteryczne z cytrusów. Dlatego przed zakupem dokładnie zapoznaj się ze składem.
Kolejną wadą jest niska częstość występowania. Niestety, w dzisiejszych czasach nie można znaleźć prawdziwie organicznych kosmetyków we wszystkich sklepach. Jak widać, nie ma tu konkretnego haczyka. Trzeba tylko uważać i liczyć się z tym, że kosmetyki organiczne są tak samo niedoskonałe jak wszystko na tym świecie. Kosmetyki organiczne to nie tylko trend w modzie To jeden z elementów szacunku dla natury i własnej skóry. Podobnie jak zwykłe kosmetyki, pomaga nam wyglądać ładniej, ale robi to w bardziej naturalny i zdrowszy sposób.

Mity o kosmetykach naturalnych

Mit
Okres przechowywania kosmetyków naturalnych jest bardzo krótki.

Prawda
Wszystko zależy od kształtu produktu. Naturalne oleje mają dość długi okres przydatności do spożycia, np. oleje rycynowe zachowują swoje właściwości przez 4 lata. Kremy i serum do skóry mają krótszy okres przydatności do spożycia, średnio 8-12 miesięcy.

Mit
Kosmetyki naturalne prezentowane są w wąskim zakresie.

Prawda
Według tego wskaźnika jest nieco gorszy od kosmetyków syntetycznych, ale ma główne formy kosmetyku.

Mit
Koszt kosmetyków wykonanych z naturalnych produktów jest bardzo wysoki, i przeciętnych klientów na nie nie stać.

Prawda
Tak, niektóre produkty, ze względu na zawarte w składzie rzadkie substancje naturalne, mają ceny znacznie wyższe niż ich syntetyczne odpowiedniki. Ale jest wiele firm, które tworzą kosmetyki naturalne w średnim segmencie cenowym dostosowanym dla każdego klienta.

Mit
Kosmetyki naturalne wymagają dostosowania specjalnych warunków przechowywania.

Prawda
Tak, aby zachować skuteczność wszystkich składników odżywczych, zaleca się przechowywanie go w chłodnym miejscu, bez dostępu promieni słonecznych.

Mit
Kosmetyki naturalne są odpowiednie dla każdego bez wyjątku.

Prawda
Niestety, naturalne składniki, podobnie jak syntetyczne, mogą powodować podrażnienia i trądzik, a także mogą wywołać reakcję alergiczną. Na przykład miód kwiatowy jest jednym z najskuteczniejszych składników kosmetyków naturalnych i jednocześnie silnym alergenem. Zawsze należy wziąć pod uwagę indywidualną podatność organizmu na określone produkty, a przed użyciem nowego kremu lub maski wykonać test wrażliwości.

Mit
Możesz zrobić własne kosmetyki z naturalnych składników w domu. Przygotowanie i opracowanie takich receptur niczym się nie różni od kosmetyków syntetycznych.

Prawda
W ogólnodostępnym Internecie istnieje wiele przepisów na robienie peelingów, kremów, balsamów. Ale przecież producenci, którzy tworzą skuteczne kosmetyki, korzystają z surowców testowanych w laboratoriach i w aktywnych formach. Wydają ogromne sumy pieniędzy na badanie podstawowych właściwości różnych substancji, sprawdzanie ich kompatybilności i ograniczeń w stosowaniu. Przygotowanie i opracowanie takich receptur niczym się nie różni od kosmetyków syntetycznych.Czy w domu będzie można zebrać sok z aloesu, ekstrakt z kiełków pszenicy, hydrolizowane proteiny sojowe, ekstrakty z nagietka i rumianku w jednym słoiku śmietanki? Bardzo wątpliwe!

Co oznacza Znak Certyfikacji Kosmetyków Naturalnych i Organicznych? Jakie są podstawowe wymagania nowoczesnych jednostek certyfikujących?

Żyjemy z Państwem w czasach ekologicznego i biologicznego zanieczyszczenia środowiska. Wielu producentów na świecie stopniowo wprowadza się do produkcji kosmetyków naturalnych, a zapotrzebowanie na nie wśród konsumentów systematycznie rośnie. Niestety ilość i jakość naturalnych składników nie zawsze jest oczywista, a czasami pozbawieni skrupułów producenci z naturalnych składników mają jedynie zdjęcie na etykiecie. Aby kontrolować tę sytuację, jednostki certyfikujące istnieją w wielu krajach od wielu dziesięcioleci. Każdy standard ma swoje własne zasady, ale różnice są niewielkie. Wszystkie normy oparte są na ogólnie przyjętych wymaganiach dla kosmetyków naturalnych i organicznych:
1. Przedstaw co najmniej 95% naturalnych składników z kompozycji
2. Surowce czyste ekologicznie i biologicznie: uprawiane w ekologicznie czystych miejscach, bez użycia nasion GMO, hormonów wzrostu, pestycydów, nawozów sztucznych
3. Brak całej listy elementów krytycznych: – agresywne środki powierzchniowo czynne (na przykład SLES); – Parabeny i inne syntetyczne konserwanty; – Produkty petrochemiczne; – silikony; – Barwniki syntetyczne, zapachy syntetyczne; – stabilizatory piany; – Składniki pochodzenia zwierzęcego uzyskane przez krzywdzenie zwierząt.
4. Brak testów na zwierzętach.
5. Opakowania biodegradowalne lub nadające się do recyklingu.

Jak wybrać kosmetyki naturalne?

Jak każdy inny, biorąc pod uwagę potrzeby i cechy Twojej skóry. Uważnie przeczytaj informacje na opakowaniu, weź produkty dla swojego rodzaju skóry. Jeśli masz problemy (wysypki, alergie, przebarwienia), przed pójściem do sklepu skonsultuj się z lekarzem specjalistą. Kosmetyki naturalne, podobnie jak zwykłe, przed zastosowaniem należy przetestować na obszarze ciała o wrażliwej skórze, a dopiero potem stosować do pielęgnacji twarzy lub ciała.

Czy kosmetyk naturalny może powodować alergie?

Tak, jak każdy inny, jeśli jesteś uczulony na którykolwiek ze składników.

Czy istnieją naturalne kosmetyki dekoracyjne (nie tylko pielęgnacyjne)?

Tak, niektórzy producenci opracowują receptury produktów kosmetycznych, następnie po zakończeniu opracowania receptury zaczynają produkcję . Coraz więcej marek zaczyna produkować kosmetyki naturalne w zależności od trendów i potrzeb użytkowników, w tym dekoracyjne. Sprawdź to już dzisiaj.

 

Najnowsze artykuły

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Możesz wysłać do nas e-mail, zadzwonić telefonicznie, umówić się na online konferencję bądź osobiste spotkanie biznesowe. Także możesz wypełnić formularz poniżej

Wypełnij formularz kontaktowy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z doświadczonym technologiem produkcji.

APLIKUJ - WYPEŁNIJ PONIŻSZY FORMULARZ

APLIKACJA O PRACĘ