Generalnie wszystkie kosmetyki do włosów dzielą się na cztery rodzaje:
- Rynek masowy. Sprzedawane we wszystkich sklepach kosmetycznych;
- Lecznicze. Prezentowane wyłącznie w aptekach;
- Profesjonalne. Sprzedawane tylko w salonach kosmetycznych;
- Domowe. Środki domowe do pielęgnacji włosów.
Oprócz tego typu kosmetyków do włosów istnieją podziały na odrębne grupy produktów:
- Szampony;
- Maski;
- Odżywki;
- Maski;
- Produkty niezmywalne;
- Farba do włosów;
- Produkty do stylizacji.
Szampony
To środek, który jest niezbędny do oczyszczenia skóry głowy i włosów z sebum, kurzu i brudu. Szampony są podzielone według rodzaju włosów i przeznaczenia. Są szampony do włosów przetłuszczających się, suchych, zniszczonych, farbowanych, normalnych. W zależności od przeznaczenia – przeciw wypadaniu włosów, łupieżowi, na objętość itp. Oczyszczają skórę głowy i pomagają zachować zdrowe włosy. Dobierz odpowiedni szampon do rodzaju włosów i pożądanego efektu. Szampony 2 w 1 nie są zalecane, ponieważ nie zapewniają pełnej pielęgnacji. To raczej opcja na wakacje lub podróż służbową.
Maska
Zwykle w połączeniu z szamponem. Maska ma za zadanie odbudować i odżywić włosy. Dodatkowo balsam zabezpiecza włosy przed uszkodzeniami w wyniku stylizacji, czesania. Balsam nakłada się na czyste, umyte włosy na 3-5 minut, po czym dokładnie spłukać pod bieżącą wodą.
Odżywki
Balsam, odżywka i kondycjoner to prawie to samo. Odżywka ułatwia rozczesywanie włosów, wygładza je, chroni przed uszkodzeniami spowodowanymi stylizacją i suszeniem suszarką, nawilża włosy, otula je ochronnym filmem i zapobiega przesuszaniu. Stosowanie odżywki sprawia, że włosy stają się zdrowsze i zapobiegają puszeniu. Odżywkę nakłada się od końców do środka włosów. Maski do włosów Skład maseczek zawiera substancje regenerujące i odżywcze w skoncentrowanej formie, dlatego przeznaczone są do pielęgnacji włosów zniszczonych. Maski mogą zapobiegać rozdwajaniu się końcówek, przywracać połysk, siłę włosów, zapobiegać wypadaniu włosów, stymulować wzrost i odżywiać włosy. Maski do włosów są skuteczniejsze niż balsamy, ale nie należy ich stosować codziennie. Z reguły nie więcej niż 2-3 razy w tygodniu. Aby wzmocnić efekt, na skórę głowy nakłada się ciepłe maski i owija głowę. Maskę nakłada się na umyte włosy i utrzymuje przez 5-20 minut, po czym dokładnie zmywa. Produkty do włosów bez spłukiwania Oznacza to różne kremy, spraye, ampułki, serum, odżywki bez spłukiwania. Nakłada się je na czyste, wilgotne lub suche włosy jako dodatkową ochronę. Takie produkty do włosów bez spłukiwania są potrzebne w zależności od przeznaczenia – ochrony, odżywienia, wygładzenia włosów, zwalczania rozdwajania się końcówek, łatwego rozczesywania i suszenia włosów.
Farba do włosów
Przeznaczony jest do zmiany naturalnego koloru włosów i malowania na siwych włosach. Rozróżnij trwałą farbę do włosów, która nie zmywa się, ale zawiera amoniak. Półtrwała farba do włosów bez amoniaku z czasem zmywa się. Produkty koloryzujące nie zawierają amoniaku i nadtlenku wodoru, nie zmieniają koloru włosów, a jedynie nadają im pożądany odcień. Zwykle po zastosowaniu trwałych i półtrwałych barwników dochodzi do uszkodzenia struktury włosów, dlatego zaleca się stosowanie masek do odbudowy włosów.
Produkty do stylizacji
Produkty do stylizacji mają na celu zwiększenie objętości fryzury, ułatwienie stylizacji, utrwalenie fryzury na długi czas oraz ochronę włosów przed uszkodzeniami podczas stylizacji. Należą do nich lakiery, pianki, pianki, żele, woski, spraye, balsamy i fluidy. Produkty do stylizacji nakłada się na czyste włosy, równomiernie rozprowadza we włosach i układa we włosach. Każde narzędzie posiada szczegółową instrukcję, do czego jest potrzebne i jakie ma właściwości. Minimalny zestaw do prostych fryzur zawiera lakier do paznokci, żel i piankę. Pianka pomaga dodać objętości, żel pomaga rozświetlić pasemka, lakier utrwala gotową fryzurę.
Kosmetyki lecznicze do włosów
Lecznicze szampony, balsamy i inne produkty są przeznaczone do leczenia niektórych stanów włosów, dlatego nie należy ich używać cały czas. Kosmetyki medyczne to lekarstwo na włosy, stosuje się je w sposób ciągły, w przeciwnym razie nie tylko można pozbyć się problemów, ale także zmierzyć się z przerzedzeniem, wypadaniem, suchością i łamliwością włosów. Kosmetyki lecznicze głębiej oddziałują na włosy i skórę głowy, odbudowują strukturę zniszczonych włosów i eliminują łupież. Kosmetyki nie zawierają substancji zapachowych, konserwantów, barwników, dzięki czemu nie występują podrażnienia skóry głowy. Najlepiej, jeśli lekarz przepisze szampon leczniczy. Jaka jest różnica między profesjonalnymi produktami do włosów a produktami leczniczymi? Profesjonalne kosmetyki do włosów zawierają substancje regenerujące i odżywcze, produkty lecznicze mają na celu rozwiązanie niektórych problemów skóry głowy i włosów.
Skład
Nowoczesne szampony zawierają syntetyczne środki powierzchniowo czynne. Mają szereg zalet w porównaniu z mydłem, które od dawna jest używane w tym celu. Na przykład środki powierzchniowo czynne doskonale rozpuszczają się i pienią w twardej wodzie. Syntetyczne środki powierzchniowo czynne mają wysokie właściwości detergentowe i pieniące, a te właściwości przejawiają się w niskich temperaturach. Surfaktanty różnych klas stosowane w szamponach wyróżniają się właściwościami myjącymi i pieniącymi, a także działaniem odtłuszczającym skórę.
Niektóre surfaktanty mają mniej wyraźne właściwości detergentowe i pieniące, ale są dobrymi stabilizatorami piany. Inne są antystatyczne i bakteriobójcze. Aby poprawić jakość szamponów, stosuje się różne dodatki, które nadają im miękkość, połysk i usprawniają proces czesania. Szampony zawierają kwasy tłuszczowe, olej rycynowy, antyseptyki, kompleksy witaminowe, lanolinę.
Aby dokonać właściwego doboru kosmetyków, trzeba dokładnie znać rodzaj włosów i skóry głowy. Wybierając szampon do włosów, należy zwrócić uwagę na zalecenia wskazane na butelce i postępować zgodnie z nimi. Wraz z ogólnymi szamponami myjącymi, które działają zmiękczająco na włosy i skórę głowy, szampony przeciwłupieżowe stosuje się na porost włosów i zdrowie. Aby wzmocnić działanie lecznicze i profilaktyczne, produkowane są specjalne płukanki i balsamy do włosów. Wygodniej jest stosować złożone produkty pielęgnacyjne – balsamy i szampony z tej samej serii. Takie produkty do włosów prezentowane są w postaci emulsji przygotowanych na bazie środków powierzchniowo czynnych z wprowadzeniem różnych dodatków do specjalnych celów.
Odżywki zawierają dodatki antystatyczne, które osadzają się na włosach i tworzą film. Folia ta zmniejsza nieuniknione tarcie podczas szczotkowania i zapobiega gromadzeniu się elektryczności statycznej. Większość nowoczesnych szamponów i balsamów ma na celu wzmocnienie włosów i zapobieganie powstawaniu łupieżu. Napary i wyciągi z roślin leczniczych są użytecznymi dodatkami. Ich skuteczność wynika z zawartości substancji biologicznie czynnych w każdej roślinie. Mogą zawierać olejki eteryczne, kwasy organiczne, witaminy, fitohormony, pierwiastki śladowe, garbniki.
Produkty do pielęgnacji włosów działają zmiękczająco, antyseptycznie lub tonizująco na skórę głowy, w zależności od składu i charakteru dobroczynnych dodatków.
Skład leczniczych i profilaktycznych produktów do pielęgnacji włosów zawiera witaminy E, P, B, PP, kwas nikotynowy, smołę brzozową, proszek jajeczny, lecytynę, olej rycynowy, sok brzozowy, korzeń tataraku, szyszki chmielu, napar z henny, liście pokrzywy, sznurek, Ekstrakty babki lancetowatej, propolisu, herbaty, pieprzu.
Dlaczego pielęgnacja włosów jest tak ważna?
Błyszczące, gęste włosy przede wszystkim demonstrują Twoje zdrowie osobom wokół Ciebie! Oczywiście do utrzymania atrakcyjnego wyglądu konieczna jest regularna pielęgnacja włosów. W nowoczesnej metropolii jest to szczególnie konieczne: niesprzyjająca ekologia, stres, przepracowanie, chroniczny brak snu i zmęczenie powodują pogorszenie ich wzrostu, utratę i inne nieprzyjemne reakcje.
Typy włosów
Dla kompetentnej i skutecznej pielęgnacji włosów ważne jest prawidłowe określenie rodzaju włosów, w przeciwnym razie istnieje ryzyko pogorszenia ich kondycji. Włosy dzielą się na normalne, suche, tłuste i mieszane. Włosy normalne dobrze odbijają światło, mienią się w słońcu. Jeśli twoje włosy są elastyczne, prawie się nie rozdwajają, łatwo układają się i rozczesują, mają żywy wygląd i zachowują te właściwości przez kilka dni po umyciu szamponem, to znaczy, że dbasz o nie kompetentnie i właściwie za pomocą odpowiednich środków, a twoje włosy są zdrowe.
Pielęgnacja włosów
Co obejmuje właściwa pielęgnacja włosów? W całym spektrum zabiegów pielęgnacyjnych, najważniejszym elementem jest mycie, które służy zarówno do celów higienicznych, jak i kosmetycznych. Dla zdrowych nie zniszczonych włosów, prawidłowe i terminowe mycie jest minimalną wystarczającą procedurą pielęgnacyjną. Kwestia częstotliwości mycia jest ustalana wyłącznie indywidualnie: od codziennego mycia włosów do 1 raz w ciągu 8-10 dni. Zasada jest jedna – myj włosy tak często, jak tego potrzebujesz. Osobom, które na co dzień stosują produkty do stylizacji włosów (żele, pianki, lakiery) zaleca się codzienne mycie włosów, ponieważ produkty te obciążają włosy, co negatywnie wpływa na ich jakość. Do codziennego mycia używaj łagodnych szamponów specjalnie do tego przeznaczonych.
Nie zaleca się mycia włosów zbyt gorącą lub zbyt zimną wodą: optymalna temperatura wody to 35-45C. Im bardziej tłuste włosy, tym chłodniejsza powinna być woda. Ponadto nie należy nakładać szamponu na suche włosy: najpierw należy zwilżyć włosy wodą, następnie posypując odrobiną szamponu dłonią, wmasować i powoli i delikatnie wmasować w skórę głowy, a dopiero spłukać włosy powstałą piankę, starając się nie pocierać ich mocno o siebie, przyjaciela, aby nie uszkodzić łodygi włosa i naskórka. Co najmniej dwa razy należy umyć włosy szamponem: wynika to z faktu, że podczas pierwszego pienienia z włosów usuwana jest tylko część brudu, kurzu i sebum, a efekt terapeutyczny szamponu pojawia się dopiero po jego drugim zastosowaniu . Nie zapominaj również, że po użyciu szamponu i innych produktów, włosy należy dokładnie spłukać wodą, nie dopuszczając do pozostawania elementów detergentu na ich powierzchni.
Jak wybrać odpowiedni produkty do pielęgnacji włosów?
Aby wybrać szampon, kieruj się prostą zasadą: uważnie przeczytaj tekst na opakowaniu i użyj szamponu odpowiedniego do rodzaju włosów, a po rozpoczęciu stosowania przeanalizuj wyniki. Pozytywne wyniki stosowania szamponu można uznać za czyste włosy, brak na nich tłuszczu, połysk włosów po wyschnięciu, dobrą rozczesywanie i posłuszeństwo oraz brak podrażnień skóry głowy. Aby zrozumieć, że ten szampon nie jest dla Ciebie odpowiedni, wystarczy jedno lub dwa użycie, ale aby dojść do wniosku, że ten szampon jest właśnie dla Ciebie, musisz go regularnie używać przynajmniej przez kilka tygodni. Ponadto dobry szampon powinien usuwać z włosów elektryzowanie, a co najważniejsze uzupełniać ubytki białka, nawilżenia i składników odżywczych. Stwierdzenie, że od czasu do czasu trzeba zmienić szampon, jest mitem: jeśli wybrałeś szampon, który najbardziej Ci odpowiada, zmieniaj go na inny tylko wtedy, gdy zmieni się stan Twoich włosów.
Po użyciu szamponu zaleca się nałożenie na włosy odżywki. Pełni kilka funkcji: ułatwia suszenie i rozczesywanie oraz nadaje włosom elastyczność. Lepiej jest używać tej samej marki szamponu i odżywki – odpowiadają sobie składem, a działanie płukanki jak najskuteczniej uzupełnia działanie szamponu. Połączenie szamponu i płukanki z różnych linii nie przynosi korzyści twoim włosom, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do reakcji alergicznych. Nabłyszczacz jest często zawarty w szamponie 2 w 1, ale jest to opcja „podróżna”: stosowanie nabłyszczacza osobno jest znacznie bardziej skuteczne.
Odbudowa zniszczonych włosów
Do regeneracji zniszczonych włosów przeznaczone są specjalne środki do ekspresowej kuracji – „wygładzają” włosy, działają regenerująco i odżywczo na mieszek włosowy oraz są przeznaczone do szybkiego i łatwego działania regenerującego. Dla dłuższego, całkowitego i głębokiego efektu gojenia są maski – nakłada się je na włosy na 15-20 minut 1-2 razy w tygodniu. Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że dbanie o włosy, podobnie jak o każdą inną część ciała, jest przedsięwzięciem na całe życie. Nie możesz zadbać o swoje włosy przez miesiąc lub dwa, a potem o nich zapomnieć, mając nadzieję, że teraz będą zdrowe do końca życia. Bądź spójny i nie zostawiaj włosów bez opieki.
Fryzury, które niszczą nasze włosy
jak bardzo uwielbiamy kucyki i ciasne warkocze, to musimy przyznać, że szkodzą one naszym włosom.
Z jednej strony, możesz nawet tego nie wiedzieć, ale nieświadomie psujesz włosy. Dobrze, że uprzedzony znaczy uzbrojony. Podpowiemy Ci z jakich fryzur będziesz musiała zrezygnować w trosce o zdrowie i urodę Twoich włosów.
Kucyk każdego dnia
Rodzaj uszkodzenia: włosy stają się cieńsze i łamią się
Wiemy, że kucyk to najłatwiejszy i najbardziej niezawodny sposób na zamaskowanie niechlujnych włosów. Ale (zawsze jest „ale”) może przynieść więcej szkody niż pożytku, jeśli będziesz z nim chodzić każdego dnia. Elastyczna opaska może powodować tarcie włosów i zbyt mocne sciskanie, doprowadzając do uszkodzenie trzonu włosa i rozdwajanie włosów. Ale musisz zrozumieć, że wiązanie kucyka na siłownię dwa razy w tygodniu i chodzenie cały czas w kucyku to dwie różne rzeczy. Jesteśmy przeciwni drastycznym środkom, dlatego radzimy po prostu nie oddawać się takiej fryzurze. Aby zminimalizować szkody, porzuć gumki na rzecz taśm sprężynowych.
Obcisłe warkocze
Rodzaj uszkodzenia: rozdwojone końcówki, osłabienie włosów, uszkodzenie mieszków włosowych
W szkole nosiliśmy dwa warkocze, a wraz z wiekiem przestawiliśmy się na bardziej złożone warkocze francuskie i „rybie ogony”, najważniejsze jest to, że warkocze zawsze były w naszym życiu. Nie możemy wymagać od Ciebie wyłączenia tkania z naszego arsenału fryzur, ale przebywanie z nimi jest łatwiejsze (w dosłownym tego słowa znaczeniu) – gorąco polecamy. Jeśli włosy są splecione bardzo ciasno, mogą oderwać się od nasady – stąd nierównomierna struktura, osłabienie i uszkodzenie mieszków włosowych. Niesamowita miłość do warkoczy może nawet doprowadzić do wypadania włosów. Ale jest jedna dobra wiadomość: teraz moda jest luźna, lekko niechlujna, stylizacyjna, dzięki czemu nie musisz całkowicie i nieodwołalnie rezygnować z warkoczy.
Stylizacja „na mokro”
Rodzaj uszkodzenia: włosy stają się łamliwe, rozdwajające się i wypadają
Mówimy przede wszystkim o kucykach i kępkach. Jeśli nawet w „suchej formie” wyrządzają tak wiele szkód włosom, to co możemy powiedzieć o „mokrym”! Dodatkowo używając lokówki lub suszarki. Mokre włosy są bardzo kruche, więc ich uszkodzenie nic nie kosztuje. Nigdy nie należy nic robić z lokami zaraz po praniu, tylko wtedy, gdy są suche. Nie wierzysz mi? Następnie przyjrzyj się swojej gumce zaraz po zdjęciu jej z mokrych włosów. Ilość wypadających włosów z pewnością nie mile Cię zaskoczy. Wiemy, że stylizacja „na mokro” jest teraz bardzo potrzebna, ale ulituj się nad swoimi włosami – lepiej stwórz efekt mokry za pomocą żelu.
Kok w trakcie spania
Rodzaj uszkodzenia: tarcie i rozciąganie włosów
Uwielbiamy również stylizację w łóżku, którą łatwo osiągnąć, wiążąc mokre włosy w kok przed snem, ale ta sztuczka może być stosowana bardzo rzadko, w przeciwnym razie nie da się uniknąć problemów z włosami. Twoje loki potrzebują odpoczynku tak samo jak twoje, więc nie pozbawiaj ich tego. Tarcie poduszki i ciasne dopasowanie może powodować łamanie się i wypadanie włosów. Jeśli masz długie włosy lub po prostu nie chcesz zrezygnować z nałogu, będziesz musiał zaszaleć na satynowej lub jedwabnej poszewce na poduszkę. Te tkaniny zapobiega dodatkowemu tarciu włosów, które powoduje ich pękanie.