Wydawałoby się, że trudno jest iść i kupić szampon dla nowego mieszkańca domu. Idziesz do najbliższego sklepu zoologicznego i…. Nie, nie kupujesz, ale stoisz w zamieszaniu przez 5-10 minut. – „A co zabrać? Ten jest dobry, a ten nawilża, a co za ciekawy balsam… A może lepiej na pchły?”
Cóż, jeśli udało ci się kupić kosmetyki dla psów w Internecie, to gospodarstwo domowe może zapomnieć o twoim istnieniu na 2-3 godziny. Albo zacznij pomagać. No bo jak inaczej spośród setek super użytecznych sprayów i odżywek wybrać ten, który sprawi, że futerko Twojego dziecka stanie się najbardziej lśniące i wspaniałe? – I to właśnie teraz zrobimy. I mamy nadzieję, że po naszym artykule kupisz niezbędne kosmetyki i zaoszczędzisz pieniądze.
Kosmetyki dla zwierząt mają różne zastosowania
Gama kosmetyków dla zwierząt jest niezwykle szeroka. Doświadczonemu hodowcy psów nie zawsze jest łatwo zrozumieć całą tę obfitość słoików, butelek i tubek. Co możemy powiedzieć o początkujących. Dlatego na początek musisz wszystko przemyśleć i zapoznać się, które preparaty są bezpieczne, jakie substancji zawiera dany produkt i czy jest odpowiedni dla skóry i sierści twojego psa czy kota .
Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, że 99% kosmetyków dla psów to produkty do pielęgnacji włosów. A potem
wszystko jest jak u ludzi.
- Środki czyszczące do sierści – szampony, specjalne żele szybko czyszczące, suche szampony-proszki, naturalnego i syntetycznego pochodzenia
- Seria pielęgnacyjna – balsamy, odżywki, maski, olejki
- Środki modelujące – lakiery, żele, pianki, utrwalacze, produkty objętościowe itp.
- Szampony koloryzujące i tonizujące
- Kosmetyki medyczne – specjalne szampony, balsamy i maseczki
- Produkty specjalne – od kołtunów, spraye antystatyczne itp.
I tak jak nasze, kosmetyki dla zwierząt mogą być produkowane do masowej konsumpcji i profesjonalnej konsumpcji. Główna różnica między zwykłym szamponem (balsamem) jest profesjonalna – skład, stopień działania na sierść i skórę, czy są testowane na zwierzętach, czy nie wykazują podrażnień oraz oczywiście cena.
Dalsza klasyfikacja jest już w dużej mierze zdeterminowana przez producenta. Ktoś po prostu dzieli produkty według rodzaju sierści, i w ofercie są produkty dla krótkiej, długiej, podszerstka i włosów. Inni produkują specjalne linie dla poszczególnych ras lub ich grup – specjalne serie dla Yorków, Shih Tzu, Pudli i Bichonów, Sznaucerów, ras gładkich itp.
Dodatkowo kosmetyki dla psów i kotów mogą być produkowane z oznakowaniami:
- Nawilżający – normalizuje kondycję sierści skłonnej do przesuszania, nadaje jej jedwabistą i lśniącą barwę
- Pożywny – leczy, odżywia, normalizuje stan „zmęczonej” i osłabionej wełny
- Teksturyzacja – sprawia, że sierść jest bardziej ustrukturyzowana, sztywna i obszerna.
- Zmiękczający – przeznaczony do zmiękczania nadmiernie wystającej lub szorstkiej wełny.
- Delikatny – ten marker tylko wskazuje, że produkt jest bardzo delikatny, miękki.
- „Silk”, „Jedwab naturalny” itp. – sprawia, że sierść jest lśniąca i jedwabista w dotyku
- Objętość – oznacza, że kosmetyk dodaje objętości sierści
Oczywiście nie jest to pełna lista tego, co można przeczytać na butelce szamponu lub balsamu. A jednak jest to podstawa, coś, co czyni prawdziwą różnicę. A wszystkie te „Diamentowy połysk”, „Owies i pszenica”, „Pielęgnacja na mokro” i tak dalej to nic innego jak chwyty marketingowe, które mają przyciągnąć kupujących.
Na co zwrócić uwagę w składzie kosmetyków dla zwierząt?
Czym innym jest to, za co i za czym chwalą się producenci, a czym innym, co tak naprawdę znajduje się w danym słoiku i jak wpłynie to na sierść i skórę dziecka. Nie będziemy Cię nudzić długimi obliczeniami i wzorami chemicznymi, ale podamy kilka prostych wskazówek.
Absolutnym plusem produktu są wszystkie składniki roślinne i zwierzęce (ekstrakty, naturalne oleje, kolagen, elastyna, lanolina, prowitaminy). A im wyżej znajdują się na liście składu, tym lepszy szampon lub balsam.
Po prostu świetnie, jeśli kwas cytrynowy, D-alfa-tokoferol, kwas benzoesowy, propolis i ekstrakty z różnych roślin działają jako konserwanty w wybranych przez Ciebie kosmetykach. Wszystkie są całkowicie nieszkodliwe i naturalne.
Siarczan sodu lub laureato amonu powoduje znaczne pogorszenie jakości 90% szamponów. Hurra, jeśli go tam nie ma! Otóż siarczany laurylowe i laureth TEA z powodzeniem mogą ją zastąpić. Dziś są uważane za najdelikatniejsze środki powierzchniowo czynne.
Kokamidopropylobetaina, kokamid MEA, methylparaben/propylparaben, sól sodowa EDTA, glikol propylenowy są szkodnikami absolutnymi. Nawiasem mówiąc, jeśli w „jedwabistym” szamponie nie ma nic naturalnego, ale jest glikol propylenowy, to „dzięki” osiąga się pożądany efekt, a wraz z nim ogólny stan skóry i pogarsza się praca nerek zwierzęcia.
Co dla kogo?
„Ale co w końcu powinieneś kupić? Jak wybrać ten, który pasuje do naszego psa?” – Odpowiedzi na te pytania należy szukać w oparciu o cechy i stan jego sierści.
Jeśli pies jest zabawką o gładkich włosach, pinczerem lub chihuahua, to wystarczy kupić dobrej jakości szampon do włosów o gładkich włosach. Wtedy wszystko zależy od indywidualnej reakcji na to. Łupież czy swędzenie? A tak na pewno nie było przed praniem? – Szukamy innego środka.
Czy masz przystojnego Yorka? – Wtedy oprócz szamponu warto kupić chociaż dobry balsam, odżywkę i środek na brodawki. A wszystkie kosmetyki powinny być odżywcze lub nawilżające, oznaczone „Jedwab”. Jeśli dziecko jest zawsze strzyżone, wystarczy wysokiej jakości szampon i balsam.
Właściciele szpiców i shih tzu powinni preferować środki teksturujące. Lub poszukaj specjalnej, profesjonalnej linii z rodowodem. Aby ułatwić rozczesywanie, potrzebna jest odżywka.
W przypadku sznaucerów i gryfów, oprócz szamponów dla ras szorstkowłosych, ważne jest, aby wybrać dobry balsam lub olejek do upierzenia i brody. Nawiasem mówiąc, mieszanka równych części oliwy z oliwek, każdego dobrego balsamu i wody dobrze sobie z tym radzi.
Pudle i pekińczyk myje się szamponami dla psów długowłosych, a potem wszystko jest indywidualne. Możesz potrzebować odżywczych i nawilżających maseczek, balsamów, anty-matów itp.
Nagie Grzywacze Chińskie myje się najbardziej delikatnymi i delikatnymi środkami i zawsze używaj kremu do skóry. Do grzywy, pierza i wełny puchów kosmetyki dobierane są szczególnie starannie i to, co odpowiada jednemu psiakowi, może być bezwzględnie przeciwwskazane dla innego. Te. metodą prób i błędów. W każdym razie wszystko musi być najwyższej jakości.
Szampon dla „Blondynek” i „Brunetek” – czyli pielęgnacja psiej sierści
Wiele firm, poza liniami tradycyjnymi, pielęgnacyjnymi i wystawowymi, zaczęło produkować różnorodne produkty zacieniające dla psów. W sprzedaży dostępny jest szampon dla zwierząt czarnych, czerwonych, brązowych i białych. Ale jesteśmy pewni, że nie do końca rozumiesz, czym są te fundusze.
Nie, nikt nie maluje psów. A jeśli malują, to tylko nie do końca porządni właściciele, a już na pewno nie z tym, co można kupić w sklepie zoologicznym. A powyższe szampony tylko podkreślają naturalny kolor. Nadaj mu głębi i blasku. A jeśli umyjesz białego psa „czarnym” szamponem, nie zrobi się czarny nawet po 100 kąpielach. Ale całkiem możliwe jest lekkie skorygowanie koloru czarnej wełny wypalonej na słońcu za pomocą takich kosmetyków.
Nawiasem mówiąc, czasami nie jest używany całkowicie zgodnie z jego przeznaczeniem. Tak więc wszystkie te same produkty o czarnym odcieniu nadają piękny srebrzysty połysk sierści sznaucerów w kolorze pieprzu i soli oraz wszelkim popielatym i niebieskim psom.
„A jeśli pies jest kolorowy? Jak mogę podkreślić jej piękno? – W takim przypadku możesz użyć szamponu koloryzującego o dominującym dla niej kolorze. Na przykład biały dla czarno-białego shih tzu lub papillon. Ale używaj go nie na całym ciele, ale tylko na najbardziej problematycznych obszarach. Zwykle są to łapy (często brudzą się lub blakną) oraz sierść na pysku.
Dlaczego psa nie można myć ludzkim szamponem?
Piszą o tym we wszystkich książkach i artykułach o psach. I całkowicie horrory! A z naszych kosmetyków wypadną im włosy, pojawi się najsilniejszy łupież i sporo problemów. Dopiero teraz bardzo rzadko wyjaśniają, dlaczego jest to niemożliwe. Nie, są jakieś dowody o inny poziom PH i na tym wszystko się kończy.
Tak, pH skóry i sierści psów rzeczywiście różni się od pH człowieka. U zwierząt domowych jest bliższy naturalnemu, au naszym – kwaśnemu. A osławiona reklama 5.5 to tylko kwaśne środowisko. Otóż psie wartości są nieco wyższe, w przedziale 7-8,5. Ale nie zapomnij o indywidualnych cechach. Zarówno u nas, jak i u nich poziom pH może ulegać wahaniom pod wpływem czynników zewnętrznych (mokra lub sucha skóra i włosy, pogoda itp.) i wewnętrznych (cechy metaboliczne, wydzielanie hormonów, choroba).
Ale w butelce szamponu PH zawsze będzie takie samo. Ale który? – I jak najbardziej! Od 2 do 9, czyli od bardzo kwaśnego do całkowicie zasadowego. Co więcej, nie jest faktem, że jego wartość będzie podana na etykiecie. Zrównoważone PH może oznaczać wszystko. Na przykład o jego neutralności, a to już siedem (pH wody), czyli wariant jest jeszcze bardziej psi. To samo dotyczy kosmetyków dla zwierząt. Nie, tam nie znajdziesz środków z PH 2, ale z 4.5 jest to łatwe! A jak myślisz, dla kogo jest bardziej odpowiedni?
Pamiętajmy jednak, jak kwaśne środowisko wpływa na włosy. Z pewnością wszyscy wiecie o „magicznych” płukankach do włosów z octem i sokiem z cytryny. Po nich włosy są tak lśniące i takie posłuszne. I nie jest to najgorsza opcja dla zwierząt domowych, których sierść jest zbliżona strukturą do ludzkiej sierści. Ale jeśli według wzorca rasy sierść powinna być twardsza, to należy wybrać szampon o wyższym pH.
Dodatkowo warto przyjrzeć się składowi produktu. Najlepiej, żeby był najprostszy, bez wielu niezrozumiałych składników. Na bazie łagodnych środków powierzchniowo czynnych, z minimalną ilością konserwantów. Nawiasem mówiąc, wysokiej jakości szampony dla zwierząt są zwykle znacznie bardziej miękkie niż szampony dla ludzi, można to poczuć nawet po umyciu. I to właśnie ta okoliczność, a nie reklamowy poziom pH, sprawia, że kosmetyki zoologiczne są bardziej odpowiednie dla psów.
Ale jeśli znalazłeś dla siebie super miękki szampon o eleganckim składzie i neutralnym poziomie pH, upewnij się, że nie zaszkodzi on Twojemu podopiecznemu. Jak niektóre drogie, nawilżające i odżywcze odżywki do włosów. Na przykład wielu miłośników psów chwali kremową maskę Brelil NUMERO. Doskonale leczy i nawilża sierść, ale lepiej stosować produkty dla ludzi w stanie lekko rozcieńczonym, a nie skoncentrowanym.
Kosmetyki wystawowe dla zwierząt
Podczas gdy głównym celem codziennych szamponów, balsamów i odżywek jest utrzymanie psa w czystości oraz dbałość o zdrowie jego skóry i sierści, profesjonalne produkty pokazowe są produkowane wyłącznie w trosce o urodę. Nie trzeba dodawać, że shih tzu lub york na ringu i spacer po parku to jak dwa różne psy. A wszystko dzięki szczególnej trosce.
Kosmetyki wystawiennicze to przede wszystkim specjalne szampony, które powinny:
- Doskonale oczyszczać każdy włos,
- Zakryć wszystkie jego łuski, aby sierść wyglądała zdrowo, gęsto i błyszcząco.
Po drugie, nie można obejść się bez specjalnych balsamów i odżywek. I tutaj wszystko zależy od pożądanego efektu. Tak więc yorkowie muszą sprawić, by sierść była jak najbardziej gładka i jedwabista, szpice – aby podkreślić fakturę i dodać objętości, a sznaucery będą potrzebowały innych środków do ciała i ozdabiania wełny na łapach. A mimo to wszystkie balsamy do pokazów muszą koniecznie chronić wełnę przed intensywnym użytkowaniem suszarki do włosów.
Ale to wszystko to tylko przygotowanie! Dopiero po niej właściciele zaczynają wyczarowywać swoje fryzury. A potem z pomocą przychodzi im cały arsenał – pianki, żele, lakiery, balsamy do nabłyszczania, pudry do maskowania niechcianych plam, specjalne środki do stylizacji górnych sęków i wiele więcej. Co więcej, to wszystko, pomimo aktywnego użytkowania, powinno być praktycznie niewidoczne na wełnie. Te. lakiery powinny utrwalać, ale nie kleić, a żele powinny nadawać kształt i połysk, ale nie obciążać.
Jeśli zdecydujesz się iść na wystawę ze swoim zwierzakiem, musisz wcześniej kupić wysokiej jakości kosmetyki pokazowe. A żeby go prawidłowo wybrać, potrzebujesz:
Bardzo krytyczne i skrupulatne jest zbadanie sierści psa, porównanie jej z opisem we wzorcu i wyciągnięcie wniosków na temat istniejących problemów
Skonsultuj się z hodowcą. Dowiedz się, jakich środków używa.
Uważnie przestudiuj oferowany asortyment, zwróć szczególną uwagę na produkty, które pomogą rozwiązać problemy Twojego konkretnego psa. Na przykład, aby zwiększyć objętość, jeśli jest niewystarczająca, utwardzić wełnę, jeśli zmięknie, wybielić itp.
Nie zapomnij o cechach rasy przy wyborze kosmetyków (pisaliśmy o nich powyżej)
Poszukaj opinii w Internecie na temat konkretnego produktu. Najlepsze na forach ras
Nie przywiązuj się do kosmetyków tej samej marki lub linii. Mogą zrobić świetny szampon, ale ich konkurenci będą mieć dla Ciebie idealny balsam. I to nieprawda, że do siebie nie pasują.
Ważny! Zawsze używaj profesjonalnych produktów ściśle według instrukcji. Zwłaszcza w części, w której radzi rozcieńczyć szampon lub balsam. Kosmetyki pokazowe są często skoncentrowane i używanie ich w czystej postaci może bardzo zaszkodzić podopiecznemu.
„Ale wystawy są tak rzadkie, a kosmetyki tak drogie. Czy możesz go wtedy używać tak po prostu? – Niestety nie. Prawdziwe kosmetyki profesjonalne nie nadają się do codziennej pielęgnacji. Szampon do głębokiego czyszczenia z częstym stosowaniem może poważnie zaszkodzić Twojemu zwierzakowi. Produkty do stylizacji nie odbiją się na niej najlepiej. Chyba że od czasu do czasu można użyć balsamu i odżywki, aby poprawić jakość sierści.
Jeśli wystawy są dla Ciebie wydarzeniem jednorazowym lub rzadkim, warto, zamiast kupować drogie kosmetyki, wystarczy dzień wcześniej odwiedzić groomera lub nawet hodowcę. Cóż, aby rozwiązać zauważalne problemy z sierścią, używaj masek medycznych i balsamów.
Kiedy kosmetyki dla zwierząt są lekarstwem
Kosmetyki medyczne nie są wcale balsamem ani szamponem, który mówi „poprawia strukturę sierści” lub „łagodzi i leczy skórę”. Mówimy już o lekach na skórę i sierść, a najbardziej uderzającym przykładem takich kosmetyków będzie szampon na pchły. Jego głównym zadaniem jest zabijanie pasożytów i, jeśli to możliwe, lekkie złagodzenie swędzenia. I tyle, już nie przyniesie psu niczego pożytecznego.
Ale psy mogą mieć wiele różnych problemów. Tak więc producenci nauczyli się produkować fundusze, które pomagają w szczególnie zaniedbanych przypadkach. Na przykład porządkują bardzo kruchą i suchą sierść lub pomagają zwalczać grzyby. Lecznicze maski i olejki stosuje się również w celu przyspieszenia wzrostu włosów po wypadnięciu lub strzyżeniu, pomocy w walce z objawami alergicznymi oraz w walce z intensywnym wypadaniem włosów.
Ale jest lekarstwo, jest lekarstwem. Podaje się, gdy pies jest chory. Tak samo jest z kosmetykami leczniczymi. Pozbyliśmy się pcheł i grzybów, wyhodowaliśmy luksusowe futro i tyle, odłożyliśmy specjalne produkty na bok i używamy zwykłych. Oczywiście nie ci, którzy doprowadzili psa do takiego stanu.
Jednak choroby są przewlekłe. Podobnie problemy z sierścią. Piesek może odziedziczyć suche, zbyt cienkie lub przypominające bawełnę włosy lub po prostu nie ma wystarczającej ilości witamin. A jeśli zużyłeś już cały słoik „magicznej” maski, a wełna bez niej nadal wygląda smutno, powinieneś pomyśleć o głębokich przyczynach takiego stanu.