Kosmetyki dla dzieci – jaki producent najlepszy?

Urodzenie dziecka to nie tylko odpowiedzialny krok, ale także kolejny powód, by pomyśleć o jakości produktów które stosujemy. Nowoczesne produkty kosmetyczne zawierają szkodliwe składniki nieorganiczne. W końcu inteligentne podejście pomoże zachować zdrowie niemowląt, noworodków, dzieci i nerwy rodziców.

Kosmetyki naturalne (organic) muszą być wolne od parabenów i siarczanów. Dzięki wysokiej jakości, bezpiecznym kosmetykom dla dzieci pomogą uniknąć chorób skóry.

Ze względu na wysoką przepuszczalność naskórka dzieci przenikają one do organizmu i są w stanie działać negatywnie nawet na narządy wewnętrzne.

Często producenci, wskazują na etykiecie, że kosmetyki należą do kategorii dziecięcej, przemilczają nieznane nam wysokie stężenie składników chemicznych. Dlatego wykorzystanie tanich produktów i szkodliwych substancji mogą powodować zapalenie skóry u noworodka i uduszenie z powodu dużej ilości zapachów perfumeryjnych.

Uważa się, że wszystkie pochodne ropy naftowej nie działają korzystnie na skórę dziecka. Wyjątkiem jest wazelina. Jest całkowicie syntetyczny, ale przy odpowiednim oczyszczeniu ma bardzo korzystny wpływ na skórę właściwą. Dlatego jest rozdawany nawet w szpitalach położniczych. Jednak zbyt częste stosowanie takiego składnika może prowadzić do zatkania porów.

Głównym wymogiem dla dzieci jest to, że kosmetyki powinne być hipoalergiczne.

Absolutnie wszystkie kosmetyki dla dzieci powinny być oparte na wodzie oczyszczonej lub destylowanej. Zachęca się również dodatek w postaci ekstraktów ziołowych i wywarów.

Kupując dla dzieci naturalne produkty kosmetyczne, należy zwrócić uwagę na specyfikę naskórka, czy to skóra podatna na podrażnienia, czy też normalna. Producenci zdecydowanie powinni skupić się na takich niuansach.

Czego nie powinno być w składzie kosmetyków dla dzieci?

  • Glikol propylenowy/butylenowy. Składnik ten występuje w prawie wszystkich piankach do kąpieli, szamponach, chusteczkach dla niemowląt oraz dodawany do mydła. Warto zauważyć, że obecność pierwiastka jest również obecna w płynie niezamarzającym. Jego niebezpieczeństwo przejawia się w tworzeniu na skórze efektu wodoodpornego filmu, który zakłóca normalną wymianę wody i wywołuje zapalenie skóry o różnym nasileniu, jak i również doprowadza do podrażnień.
  • Kokamidy DEA, MEA, TEA. Są dodawane do pianek do kąpieli i szamponów. Takie składniki mogą zakłócać pracę układu hormonalnego, wysuszać skórę właściwą, są dość alergizujące.
  • SLS. Być może najpopularniejszy i najbardziej popularny dodatek. Siarczany służą do wzmacniania właściwości pieniących kosmetyków i są trwale obecne w mydłach w płynie, szamponach, piankach i żelach. Niebezpieczny dodatek gromadzi się w tkankach i nie jest wydalany z organizmu. Może to prowadzić do wystąpienia raka.
  • Triklosan. Element antyseptyczny, który może mieć negatywny wpływ na poziom hormonów.
  • PEG. Substancja uzyskana w wyniku przetwarzania produktów naftowych. Narusza funkcje ochronne skóry.
  • Parabeny. To są konserwanty. Badania pokazują, że mogą zaburzać funkcjonowanie hormonów.
  • Oleje mineralne. Są stałymi bywalcami produktów kosmetycznych dla dzieci. Oleje otrzymywane są poprzez rafinację ropy naftowej. Negatywny wpływ na naskórek wynika z ich dużej gęstości i tworzenia szczelnego filmu. Ten efekt obfituje w trądzik i podrażnienia.
  • Alkohol izopropylowy. Alkohole przemysłowe zaliczane są do pierwiastków umiarkowanie niebezpiecznych. Zastępują etanol w produkcji wyrobów kosmetycznych. Agresywne środowisko wysusza skórę, a jej naturalne funkcje zostają zakłócone.
Kosmetyki dla dzieci z kaczuszką
Opakowania kosmetyków dla dzieci

Odmiany kosmetyków dla dzieci

Kosmetyki dla dzieci są obecnie produkowane w bardzo dużym asortymencie. Produkty dzielą się na pielęgnacyjne i dekoracyjne i mają różne technologie wytwarzania.

Pierwsza obejmuje produkty niezbędne do higieny.

Szampony są wykonane z naturalnych składników, które delikatnie oczyszczają skórę głowy. Nie powodują łzawienia oczu, ułatwiają rozczesywanie delikatnych włosów.

Kremy, olejki, mleczka i balsamy przeznaczone są do delikatnej pielęgnacji skóry dzieci, powstają z naturalnych ekstraktów, wywarów ziołowych z dodatkiem witamin. Dzielą się na podgatunki: opiekuńcze, odżywcze, pod pieluszką, od pieluszkowej i od podrażnień.

Żele pod prysznic, mydła, pianki do kąpieli służą do mycia ciała i mogą mieć właściwości nawilżające, kojące, tonizujące i przeciwzapalne. Kompozycja często zawiera małe dawki składników syntetycznych. Produkty nie powinny również podrażniać błon śluzowych.

Wyposażenie ochronne. Są to kremy przeciwmrozowe, balsamy, olejki i kremy do ochrony przed słońcem i po opalaniu. Takie produkty mają za zadanie intensywnie regenerować i chronić skórę przed czynnikami naturalnymi.

Talki i pudry zapobiegają odparzeniom i podrażnieniom delikatnej skóry dziecka. Kosmetyki stosuje się po umyciu w celu ochrony przed nadmiernym nawilżeniem.

Kosmetyki dekoracyjne to pomadki, cienie do powiek, pudry, lakiery wodne, róże i perfumy. Wszystkie produkty są łatwo zmywalne wodą, prane z ubrań zwykłym proszkiem i są hipoalergiczne. Takie kosmetyki mogą być używane od 3 roku życia.

Jednoczące właściwości kosmetyków pielęgnacyjnych i dekoracyjnych to brak substancji hormonalnych, konserwantów, agresywnych składników chemicznych, barwników i substancji zapachowych.

Naturalne kosmetyki i kosmetyki organiczne dla dzieci powstają bez użycia tych chemikaliów. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaczenia „Bio” i „Organic” na etykiecie towarów dla dzieci.

Jak wybierać kosmetyki dla dzieci?

Kosmetyki dla dzieci są prezentowane we wszystkich sieciach aptecznych i sklepach, ale mimo to przy wyborze należy przestrzegać pewnych zasad. Najlepiej nie korzystać ze sklepu internetowego lub strony internetowej, jeżeli nie masz pewności, że produkt jest odpowiedni, przeszedł cały szereg analiz i badań. Dokonywanie takich zakupów może być nie zawsze bezpieczne, a sklep internetowy nie ponosi za to odpowiedzialności.

W sklepach internetowych należy zwrócić uwagę na dostępność certyfikatów jakości na towary oraz możliwość wymiany. Preferowana jest funkcjonalne działania strony, dostosowania do potrzeb użytkowników, stworzone konto płatności i szybka wysyłka. Tak proste posunięcie uchroni przed zakupem uszkodzonych produktów i zakłóceniami w przechowywaniu w urzędach pocztowych.

Wszelkie produkty dla dzieci muszą być odpowiednio przechowywane. Dlatego lepiej unikać kupowania środków z rąk i w małych sklepach. Naruszenie reżimu przechowywania temperatury prowadzi do szybkiego niszczenia kosmetyków naturalnych.

Wybór składu naturalnych kosmetyków pielęgnacyjnych musi również spełniać określone warunki:

  • lepiej wybierać zioła pochodzenia Polskiego z ekologicznie czystych obszarów;
  • ekstrakty z roślin powinny być bezbarwne, o czym świadczy odcień produktu – minimalizuje to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej;
  • głównie brak jakichkolwiek mocnych i długotrwałych zapachów;

W składzie powinny być preferowane następujące zioła:

  • uczep działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, antyseptycznie i łagodząco, korzystnie wpływa na naskórek w leczeniu chorób skóry, stanów zapalnych skóry i podrażnień;
  • krwawnik pospolity słynie z właściwości tonizujących, przeciwskurczowych i przeciwalergicznych, co wpływa pozytywnie na stany zapalne skóry;
  • rumianek jest doskonałym naturalnym środkiem antyseptycznym, zwiększa zdolność regeneracji skóry właściwej;
  • nagietek szybko łagodzi zaczerwienienia, podrażnienia i stany zapalne skóry, przyspiesza gojenie się ran i ma właściwości nawilżające;
  • mięta i serdecznik zwyczajny są powszechnie obecne w kosmetykach na noc, są antyseptyczne i mogą łagodzić łagodny ból.

Kosmtyki myjące dla dzieci

Nadal lepiej unikać stosowania kosmetyków dekoracyjnych, ponieważ produkty zawiera barwniki i dodatki. Niemożliwy jest zakup produktów w aptece, co zwiększa ryzyko nieuczciwego przechowywania.

Najlepszą opcją zakupu są apteki sieciowe. Uważnie monitorują standardy sanitarne i temperaturę przechowywania funduszy. Produkty z kolei posiadają wszystkie niezbędne dokumenty i są regularnie sprawdzane.

Ze względu na dużą konkurencję, specjalne sklepy kosmetyczne sprzedają tylko świeże i certyfikowane towary, a także monitorują jakość opakowań produktów.

Duże znaczenie ma data produkcji i trwałość kosmetyków. Konieczne jest monitorowanie obecności wszystkich niezbędnych informacji na opakowaniu. Dodatkowo każdy rodzaj produktu, w zależności od przeznaczenia i materiału opakowania, ma swój własny dopuszczalny okres użytkowania po otwarciu opakowania. Warto wybierać najświeższe kosmetyki, ponieważ naturalne surowce szybko się psują.

W celu uniknięcia fałszerstw przy pierwszym żądaniu sprzedawcy zobowiązani są do dostarczenia klientowi wszelkich niezbędnych certyfikatów.

Otwierając opakowanie należy najpierw obejrzeć produkt. Obecność niejednorodnej konsystencji, zjełczały zapach lub nienaturalny kolor wskazuje na uszkodzenie kosmetyku. Zabronione jest używanie takiego produktu.

Jeśli perfumy są obecne, należy wziąć pod uwagę ich intensywność. Zbyt dużo olejków eterycznych może również negatywnie wpływać na zdrowie dzieci. Eksperci zalecają stosowanie takich kosmetyków od 3 roku życia lub z dużą starannością.

Przed użyciem należy wstępnie przetestować zakup. Nałóż niewielką ilość na tył nadgarstka i odczekaj kilka godzin. W przypadku braku dyskomfortu i negatywnych reakcji można przystąpić do bezpośredniego stosowania kosmetyków.

Czy kosmetyki dla niemowląt są lepsze niż dla dorosłych?

Skoro istnieją kosmetyki dla dzieci, to czy to znaczy, że dzieci mają jakąś specjalną skórę? Tak i nie. Skóra noworodka upodabnia się fizjologicznie do skóry osoby dorosłej sześć miesięcy po urodzeniu dziecka. Przez pierwsze sześć miesięcy przystosowuje się do otoczenia. Budowa naskórka dziecka nie różni się od naskórka dorosłego, ale jego komórki nadal nie działają w pełni, nie zapewniają dziecku odporności, receptorów i fotoprotekcji.

Skóra niemowlęcia jest o 20-30% cieńsza niż skóra osoby dorosłej. Ponadto jest luźniejszy: korneocyty (takie płaskie łuski, które tworzą warstwę rogową skóry) są słabiej ze sobą powiązane.

Skóra dziecka ma więcej wody i mniej lipidów, dzięki czemu jest bardziej wrażliwa i łatwiej reaguje na bodźce takie jak pot i mocz. Zaczerwienienie i wysypka pieluszkowa rozwijają się łatwiej u niemowląt niż u zdrowych dorosłych.

Chociaż pH skóry noworodków szybko staje się lekko kwaśne, podobnie jak u dorosłych, u dzieci tzw. pojemność buforowa jest niższa, co sprawia, że ​​skóra niemowlęcia jest bardziej podatna na zmiany pH. Powodem jest to, że płaszcz hydrolipidowy skóry (mieszanina wody z gruczołów potowych i wydzieliny gruczołów łojowych) nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta.

„Skóra dzieci nie posiada własnej uformowanej warstwy hydrolipidowej”, wyjaśnia chemik kosmetyczny i współzałożycielka marki InnSkin Victoria Sharapova. – Dlatego wszystkie kosmetyki dla dzieci mają na celu ochronę. Oznacza to, że zawiera dużą ilość składników nawilżających i odbudowujących barierę lipidową oraz najczęściej nie zawiera potencjalnych alergenów – substancji zapachowych, barwników i olejków eterycznych.”

W świecie chemii kosmetycznej nie ma specjalnych „dziecięcych” składników – bezpieczniejszych lub skuteczniejszych składników.

Olej mineralny, wazelina, przeciwutleniacze (witamina E), składniki przeciwzapalne (bisabolol, ekstrakt z rumianku, żel z aloesu), gojenie ran (pantenol), nawilżacze (gliceryna) i przeciwbakteryjne (tlenek cynku). I oczywiście w kosmetykach dla dzieci są też konserwanty – zanieczyszczenie mikrobiologiczne produktów jest znacznie bardziej niebezpieczne niż oni sami.

U dzieci w pierwszym roku życia stosunek masy ciała do powierzchni ciała jest 1,6–2,4 razy wyższy niż u dorosłych. Dlatego stężenie substancji aplikowanych na skórę we krwi będzie wyższe niż u osoby dorosłej przy tej samej ilości kosmetyków.

„Producenci biorą to pod uwagę podczas tworzenia produktów, aby zapobiec reakcjom alergicznym. Co więcej, noworodki różnią się od, powiedzmy, jednolatków zmniejszoną zdolnością do usuwania biodostępnych (w tym szkodliwych) substancji z organizmu ”

Generalnie, jeśli sam decydujesz się na kosmetyki dla niemowląt, powinieneś wiedzieć: nie ma to żadnej przewagi nad innymi.

Może być przydatny tylko dla skóry wrażliwej i skóry, która z jakiegoś powodu ma zaburzone funkcje ochronne (przy egzemie i zapaleniu skóry, oparzeniach czy reakcjach alergicznych).

 

Jak wybrać kosmetyki dekoracyjne dla dzieci

Jeśli masz dorastającą dziewczynę, nadejdzie czas, kiedy będzie chciała użyć makijażu i stać się piękna, naśladując matkę. Dziewczyna zacznie próbować na sobie wszystkiego, co jej matka ma w kosmetyczce, a to może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, sugerujemy zapoznanie się z zasadami wyboru kosmetyków dla małej fashionistki. Wielu rodziców uważa, że ​​mała dziewczynka nie musi używać kosmetyków, nie musi wyglądać na starszą. Jednak im bardziej dorośnie Twoja córka, tym wyraźniejsze będzie Twoje zainteresowanie kosmetykami. Więc co możesz z tym zrobić?

Zakaz używania kosmetyków może wywołać protest i łzy, dlatego warto zrobić inaczej. Spróbuj przekonać dziecko, że nie musi nosić makijażu, żeby wyglądać pięknie. Jeśli jednak perswazja nie pomaga, a zainteresowanie kosmetykami dziewczyny nie znika, to po prostu trzeba się z tym pogodzić i zastanowić się, jakie produkty można kupić dla małej kaprysu.

A więc w jakim wieku można pozwolić dziewczynie na używanie kosmetyków?

Dopóki dziewczynka nie skończy trzech lat, lepiej w ogóle nie używać kosmetyków, nawet dla dzieci. Kosmetyki dla dorosłych można stosować po ukończeniu 14 roku życia, a nawet wtedy z umiarem. Należy rozumieć, że każdy, nawet naturalny kosmetyk może wywoływać alergie. Nawet posiadanie certyfikatu nie gwarantuje bezpieczeństwa Twojej dziewczynie.

Większość kosmetologów zapewnia nas, że kosmetyki dziecięce nie zaszkodzą dziecku, jeśli pochodzą od znanych i zaufanych producentów. Kupując kosmetyki dekoracyjne, należy zapoznać się z ich składem i nie kupować takiego, który zawiera agresywne składniki – różne pochodne produktów naftowych, tłuszcze zwierzęce, alkohol i glicerynę pochodzenia nieroślinnego. Ponadto nie należy dopuszczać do stosowania produktów o jasnym efekcie kolorystycznym.

Kosmetyki dla dzieci

Czy jest jakaś korzyść z kosmetyków dekoracyjnych dla dzieci?

Każde dziecko naśladuje rodziców, a dziewczynki nie tylko uwielbiają przymierzać buty i stroje mamy, ale także używają kosmetyków. Dziewczyna za pomocą kosmetyków uczy się być dorosła i piękna. Ale jest jeszcze inna, negatywna strona stosowania kosmetyków dekoracyjnych we wczesnym wieku. Oprócz tego, że dziecko może mieć alergię, dziecko przyzwyczai się do tego, że jest znacznie ładniejsza w makijażu i w przyszłości otrzyma kompleks niższości. Wiele zależy od mamy, musi wytłumaczyć dziewczynie, w jakich przypadkach stosowanie kosmetyków jest właściwe, a w jakich nie warto ich używać. Musisz wytłumaczyć młodej fashionistce, że makijaż jest nieodpowiedni, jeśli chodzisz do przedszkola, szkoły lub spacerujesz po parku. Ale w domu, razem z mamą i koleżankami, możesz używać kosmetyków i nakładać makijaż, urządzając prawdziwy salon kosmetyczny.

Jak stosować kosmetyki dekoracyjne dla dzieci?

Jeśli jednak Twoje dziecko już dorosło i wykazywało wielkie pragnienie bycia jak matka, podczas korzystania z kosmetyków należy przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić kosmetyki pod kątem reakcji alergicznych i dziecka. Wystarczy nałożyć na nadgarstek niewielką ilość kosmetyku i odczekać 15 minut. Jeśli nie ma reakcji, możesz zastosować makijaż;

Kosmetyków nie należy stosować codziennie, a jedynie od święta lub na specjalne okazje. Ale nie zostawiaj makijażu na długi czas. Przed pójściem spać należy sprawdzić, czy dziecko zmyło kosmetyk, czy nie;

Kosmetyki spłucz ciepłą wodą z użyciem mydła lub specjalnych płynów do demakijażu dla dzieci.

Przestrzegając tych zasad, skóra dziecka pozostaje czysta i nieuszkodzona.

cristallaboratory.pl

cristallaboratory.pl

Najnowsze artykuły

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Możesz wysłać do nas e-mail, zadzwonić telefonicznie, umówić się na online konferencję bądź osobiste spotkanie biznesowe. Także możesz wypełnić formularz poniżej

APLIKUJ O PRACĘ

Wypełnij formularz kontaktowy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z doświadczonym technologiem produkcji.

APLIKUJ O PRAKTYKI

APLIKUJ O PRACĘ