Kosmetyki z certyfikatem HALAL. Czym się różnią?

CO OZNACZA HALAL?

We współczesnym świecie coraz więcej osób stara się przejść na zdrową dietę suplementacją, aby chronić siebie i swoje dzieci przed negatywnymi skutkami spożywania pokarmów bogatych w dodatki i inne substytuty produktów naturalnych.

W krajach zachodnich coraz większą popularność zyskuje „ekologiczna żywność” – ekologiczna, naturalna żywność, która nie zawiera azotanów, substancji rakotwórczych, GMO i innych sztucznych dodatków. Do tej kategorii można zaliczyć produkty wykonane zgodnie ze standardami Halal.

Dla muzułmanów termin „Halal” to przede wszystkim potwierdzenie przestrzegania islamskich norm i tradycji. Oznakowanie halal oznacza, że ​​produkt wykonany jest zgodnie z kanonami islamu, nie zawiera składników zabronionych muzułmanom do spożywania (wieprzowina, krew itp.) i jest produktem czystym. Krótko mówiąc, Halal to żywność, która spełnia współczesne wymagania środowiskowe.

Samo słowo „Halal” pochodzi z języka arabskiego i dosłownie oznacza „dozwolone, dozwolone”. W szerszym znaczeniu Halal to „wszystko, co jest dozwolone i dozwolone w islamie”. Najczęściej pojęcie to jest używane w odniesieniu do żywności, która jest odpowiednio przygotowana i dozwolona dla muzułmanów, ale generalnie Halal odnosi się do niemal każdej dziedziny życia człowieka: żywności, odzieży, biżuterii, kosmetyków i perfum, higieny osobistej, rekreacji , rozrywka, finanse, relacje między ludźmi, środowisko, wykonywana praca, rozporządzanie majątkiem itp. Przeciwieństwem Halal jest Haram – „zabronione” lub „zakazane działanie”.

Wszechmocny w Koranie powiedział:

„Zabronił ci padliny, krwi, wieprzowiny i tego, co nie zostało złożone w ofierze w imię Allaha…” (Sura Baqarah, ajat 173)

Czym jest halal?

Produkty bezpieczne dla życia i zdrowia człowieka są dozwolone zgodnie ze standardem Halal. Produkty halal obejmują:

  1. Mięso i produkty mięsne dozwolonych zwierząt: zwierzęta domowe: bydło duże i małe, konie, bawoły, wielbłądy; króliki, kury, gęsi, kaczki, indyki, perliczki, przepiórki; dzikie zwierzęta niedrapieżne: jelenie, antylopy, kozice, dzikie bydło; ptaki niedrapieżne: gołębie, wróble, przepiórki, szpaki, strusie.
  2. Ryby, bezkręgowce wodne, ssaki wodne i inne zwierzęta wodne (żyjące w wodzie i niezdolne do przeżycia na lądzie).
  1. Mleko dozwolonych zwierząt i wytworzone z niego produkty mleczne.
  1. Jaja dozwolonych ptaków i ich produkty.
  1. Miód i produkty pszczele.
  1. Zboża i produkty jego przetwórstwa, produkty olejowe i tłuszczowe, produkty cukrownicze i cukiernicze.
  1. Owoce, warzywa, grzyby i produkty ich przetwarzania, z wyjątkiem trujących, toksycznych lub w inny sposób niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi.
  1. Rośliny, w tym wodorosty morskie oraz produkty ich przetwarzania, z wyjątkiem tych, które stwarzają zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
  1. Mikroorganizmy (grzyby, bakterie, grzyby drożdżowe itp.), produkty z nich wytworzone, z wyjątkiem trujących, toksycznych, szkodliwych i innych stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Mikroorganizmy używane do produkcji produktów muszą być pozyskiwane przy użyciu pożywki hodowlanej wykonanej z produktów Halal. Ekstrakt drożdżowy lub inne produkty pochodne nie mogą być wytwarzane z drożdży piwnych.
  1. Picie naturalne, wody mineralne i napoje bezalkoholowe, z wyjątkiem napojów otrzymywanych w wyniku fermentacji.
  1. Enzymy i preparaty enzymatyczne stosowane jako surowce, środki pomocnicze w przetwórstwie lub produkty końcowe muszą być wytwarzane z surowców wytworzonych z produktów Halal.
  1. Substancje mineralne i chemiczne, z wyjątkiem trujących, toksycznych i innych stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi; Dozwolone dodatki do żywności wykonane z produktów Halal.

Produkty halal stają się produktami zabronionymi – Haram – gdy dostaną się do nich fragmenty ludzkiego ciała, jakiekolwiek wydzieliny ludzi i zwierząt (krew, wymiociny, ropa, mocz, kał itp.).

Halal nie jest znakiem towarowym, ale standardem jakości

Wielu błędnie uważa, że ​​koncepcja Halal jest tylko koncepcją religijną. To nie jest prawda. Międzynarodowy system Halal to przede wszystkim system kontroli jakości. System ściśle ogranicza się do produktów i składników modyfikowanych genetycznie. Ogromna liczba dodatków do żywności dopuszczonych w wielu krajach nie jest dopuszczonych przez system Halal do stosowania w produkcji żywności, takich jak naturalny barwnik karminowy (E120), żelatyna (jeśli nie z surowców Halal) i wiele innych dodatków do żywności. Ponadto we wszystkich łańcuchach produkcyjnych od surowców do konsumenta końcowego należy wykluczyć zabronione komponenty. Produktów halal nie należy mieszać z produktami haram nawet podczas przechowywania i transportu. Wszystkie komponenty biorące udział w produkcji halal są poddawane dokładnym testom i certyfikacji.

Należy zauważyć, że żywność halal nie jest przeznaczona wyłącznie dla muzułmanów. Produkty halal mogą być spożywane przez osoby dowolnej narodowości i religii i stanowią one około 80% konsumentów, co słusznie uważa się za produkty wysokiej jakości. Produkty wytwarzane zgodnie z islamskimi standardami są poszukiwane nie tylko przez dwumiliardową muzułmańską populację Ziemi. Na przykład w Wielkiej Brytanii produkty halal sprzedaje się rocznie 6 milionom ludzi, chociaż muzułmanów jest tylko 2 miliony.

Dziś działalność polegająca na wytwarzaniu produktów halal została już zarejestrowana jako niezależny segment światowej gospodarki z obrotem ponad 2,2 biliona dolarów rocznie.

Fałszywe czy nie?

W branży Halal, jak w każdej innej, są podróbki, pozbawieni skrupułów producenci i urzędy, które je certyfikują.

W związku z tym musisz wiedzieć coś o tym, jak wybrać odpowiednie produkty Halal, aby uchronić się przed podróbkami.

Wiele zależy od punktu sprzedaży, w którym kupujesz produkty. Jeśli jest to sklep tylko Halal, szanse na fałszerstwo są znacznie mniejsze. W przypadku targowisk i zwykłych punktów sprzedaży należy zachować większą czujność.

Spójrzmy więc na kilka zasad:

  • Zwróć uwagę na opakowanie produktu. Musi zawierać skład produktu oraz odznakę organu, który wydał certyfikat.
  • Jeśli masz wątpliwości co do produktu z metką, poproś sprzedawcę o certyfikat. Produkty Halal wytwarzane zgodnie ze standardem Halal muszą posiadać certyfikat.
  • W każdym razie, pomimo oznakowania, przestudiuj skład pod kątem obecności zabronionych i wątpliwych substancji (alkohol, wieprzowina, żelatyna …), zwróć także uwagę na elementy z przedrostkiem E, dowiedz się, z czego wykonany jest ten element.
  • Zwróć uwagę na sąsiedztwo towarowe. Produkty halal nie powinny być przechowywane z niehalal (dotyczy to produktów mięsnych).
cristallaboratory.pl

cristallaboratory.pl

Najnowsze artykuły

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Możesz wysłać do nas e-mail, zadzwonić telefonicznie, umówić się na online konferencję bądź osobiste spotkanie biznesowe. Także możesz wypełnić formularz poniżej

APLIKUJ O PRACĘ

Wypełnij formularz kontaktowy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z doświadczonym technologiem produkcji.

APLIKUJ O PRAKTYKI

APLIKUJ O PRACĘ