O wakacjach nad morzem marzymy przez cały rok. Przyciąga nas plaża z białym piaskiem, morskie fale i delikatne słońce. To prawda, że jednocześnie zapominamy, że wakacje na plaży są nie tylko źródłem pozytywów, ale także poważnym zagrożeniem dla zdrowia.
Głównym problemem wczasowiczów są promienie ultrafioletowe. Prowadzą one do oparzeń, przedwczesnego starzenia się skóry, zwiększają ryzyko rozwoju guzów nowotworowych. Nie tylko kapelusz z szerokim rondem, parasol i okulary przeciwsłoneczne pomogą zachować piękno i zdrowie skóry, ale także krem z filtrem przeciwsłonecznym. Jak wybrać „środek ochronny”? A na jakie właściwości kremów przeciwsłonecznych zwrócić szczególną uwagę?
Co to jest współczynnik SPF?
Wybierając krem do opalania, zwróć uwagę na SPF (współczynnik ochrony przeciwsłonecznej). Jest to stopień ochrony skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ma określone wartości liczbowe: „5”, „10”, „15”, „30”, „50”, które wskazują, o ile razy krem wydłuża czas bezpiecznego przebywania na słońcu.
Średnio wystarczy 20 minut bez sprzętu ochronnego, aby się oparzyć. Z filtrem SPF 15 spędzisz 5 godzin na plaży, a Twoja skóra będzie w porządku.
SPF – współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Liczba po skrócie oznacza ilość zablokowanych promieni słonecznych. Tak więc SPF 10 chroni przed mniej niż 90 procentami promieni UVB, SPF 15 – od 93 procent, SPF 30 – od 97 procent, SPF 50 – odfiltrowuje 98 procent promieni, SPF 100 – usuwa 99 procent promieni.
Jak wybrać stopień ochrony?
Aby określić, który poziom SPF jest dla Ciebie odpowiedni, określ swój fototyp.
W sumie są cztery:
-
pierwszy (skandynawski lub celtycki). Obejmuje osoby o niebieskich oczach, blond włosach i śnieżnobiałej skórze. Po 10-15 minutach ekspozycji na słońce ich skóra pokrywa się czerwonymi plamami. Przedstawicielom pierwszego fototypu zaleca się stosowanie kremu z filtrem SPF „50” lub „30” podczas przebywania na plaży i spacerów w godzinach niebezpiecznych – od 11.00 do 16.00;
-
drugi (germański lub europejski). Są to ludzie o blond włosach i jasnej karnacji. Kolor oczu: brązowy, szary lub zielony. Mogą przebywać na słońcu bez środka ochronnego nie dłużej niż 15 minut. W pierwszym tygodniu odpoczynku należy stosować krem z SPF „30” lub „20”, w drugim – z SPF „10”;
-
trzeci (mieszany). Typ mieszany obejmuje osoby o ciemnych blond włosach, brązowych oczach i śniadej skórze. Oparzenia słoneczne są dla nich rzadkością. W pierwszym tygodniu odpoczynku mogą stosować krem z SPF „15”, a później środek ochronny z SPF „8” lub „6”;
-
czwarty (śródziemnomorski). Są to brunetki i brunetki o ciemnych oczach i śniadej skórze. Oparzenia słoneczne im nie zagrażają. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF „6”.
Ocena dodatkowych komponentów:
Naturalne składniki w bazie środka ochronnego to duży plus. Zielona herbata, ekstrakt z szarotki alpejskiej, aloes, beta-karoten nawilżają skórę i odbijają promienie ultrafioletowe niczym lustro.
Kiedy stosować filtry przeciwsłoneczne?
Dla maksymalnego efektu środek ochronny nakłada się na twarz i ciało 20-30 minut przed wyjściem na plażę lub spacer. Krem rozprowadza się równomiernie na całej powierzchni skóry.
Jak się okazało, aplikacja kremu ma swoją subtelność. Nie możesz po prostu zabrać ze sobą tubki na wakacje i nałożyć nową warstwę kremu na starą. Według lekarzy, produkt należy nakładać tylko na czystą skórę.
Idealnie schemat wygląda tak: najpierw trzeba wziąć prysznic lub umyć się, a dopiero potem można zacząć nakładać nową porcję kremu.
Kolejnym pytaniem jest to, czy konieczne jest obniżanie ochrony podczas opalania.
Można obniżyć filtr z 50 do 30 ze względu na niewielką różnicę w pochłanianych promieniach, ale lepiej tego nie robić. Należy nadal chronić skórę przed słońcem, ponieważ nawet opalona skóra może ulec poparzeniu. Na przykład, jeśli zrelaksujesz się i zaśniesz na plaży, nawet na krótki czas, ryzykujesz poparzyć skórę.