Pierwsze, co większość ludzi zauważa na opakowaniu kosmetyków, to krzykliwe zwroty typu „z olejkiem jojoba”, „nawilżający z kwasem hialuronowym” czy „bez konserwantów”, a także krótki opis właściwości kosmetyku. Oczywiście wszystko na etykiecie jest napisane normalnym ludzkim językiem i często obiecuje super efekt prawie po pierwszym zastosowaniu. Mało kto zwraca uwagę na pełny skład, pisany małymi literami zgodnie z Międzynarodową Nomenklaturą Składników Kosmetycznych (INCI), bo tam nic nie jest jasne. W kompozycji nazwy związków są wskazane po łacinie, których znaczenie jest dość trudne do zrozumienia dla prostego laika. Tymczasem to w INCI zaszyfrowana jest cała prawda o produkcie kosmetycznym. Ważne jest wszystko, nawet ułożenie komponentów jeden po drugim.
Co to jest INCI
Skrót ten oznacza International Nomenclature of Cosmetic Ingredients i tłumaczy się jako International Nomenclature of Cosmetic Ingredients. Pod koniec XIX wieku rozpoczęto aktywną produkcję kosmetyków, pojawiły się nowe marki, powstało Stowarzyszenie Kosmetyków Kosmetycznych, Kosmetycznych i Zapachowych (obecnie The Personal Care Products Council), które wymyśliło INCI i wydało pierwszy słownik kosmetyków Składniki. W 1973 zawierała 5000 tytułów. Już w 2006 r. – 11 tys., w 2010 r. – 13,5 tys. A co roku rejestrowane są dziesiątki, a nawet setki nowych aktywów, które wprowadzane są do produkcji kosmetyków.
Każdy składnik kosmetyczny można „odczytać” patrząc na jego INCI. To tam zaszyfrowany jest pełny skład składnika: co to jest substancja czynna, w czym się rozpuściła, co zostało zachowane, co zostało dodane w celu stabilizacji.
Spójrzmy na przykład na dobrze znany składnik Beta-Glucan (β-Glucan), którego INCI to Betaglucan. W sklepie BEURRE ten aktywny składnik sprzedawany jest jako roztwór, a jego pełne INCI wygląda tak:
Aqua/Water, Pentylene glycol, Sodium Carboxymethyl Betaglucan
Tutaj główną substancją jest cząsteczka karboksymetylo β-glukanu, w której ze ścian komórkowych drożdży piekarskich wyekstrahowano betaglukan, następnie nastąpiła karboksymetylacja (wymiana 0,75 stopnia), natomiast struktura spiralna nie została zmieniona w celu zachowania funkcji biologicznej środka. Zwykle w opisie produktu zawsze opisany jest specjalny proces produkcji składnika aktywnego i należy zwrócić na to uwagę (ekstrakt różni się od ekstraktu, ponieważ technologie nie stoją w miejscu, a proces produkcji jednego lub inna ekstrahowana substancja może znacząco wpłynąć na jej podatność skóry). Wracając do beta-glukanu… Po wyekstrahowaniu skoncentrowanego proszku rozcieńczono go w wodzie i utrwalono glikolem pentylenowym. Oznacza to, że patrząc na INCI, możemy zrozumieć istotę samego komponentu. Jedyną rzeczą, która nigdy nie jest wskazana w INCI, jest ilościowa zawartość głównej substancji. Często takie informacje można zobaczyć tylko w certyfikacie jakości.
W Internecie istnieje wspaniała strona, na której można znaleźć informacje o wszystkich komponentach, ich pochodzeniu, sposobie produkcji oraz bezpieczeństwie ich użytkowania. Wystarczy wpisać łacińską nazwę głównej substancji (uwaga, jest to substancja, a nie nazwa handlowa składnika), a otrzymasz raport w formacie PDF, który zawiera ogromną ilość informacji, choć w języku angielskim.
Cosmetic Ingredient Rewiev (CIR)
Najważniejszym zadaniem INCI jest pomoc ludziom, zwłaszcza alergikom, w poznaniu pełnego składu składnika kosmetycznego, a następnie całego produktu kosmetycznego, obliczeniu składników, które są niebezpieczne lub wywołują alergie i podrażnienia. INCI pozwala poznać bezpieczeństwo, naturalność, a nawet pochodzenie składników.
Jak poprawnie napisać skład kosmetyków na etykiecie: kolejność składników
Główną zasadą przy określaniu pełnego składu produktu kosmetycznego według INCI jest to, że wszystkie składniki składowe są wskazane w kolejności malejącej, jeśli ich skład jest większy niż 1%, pozostałe składniki są wskazane w kolejności zgodnej z życzeniem producenta. Pamiętaj, że nazwa handlowa składnika lub jego nazwa w sklepie nie zawsze zgadza się z nazwą INCI. Na przykład Tinosorb UV Filter jest nazwą handlową składnika i jest wymieniony jako Bis-Ethylhexyloxyphenol Metoxyphenyl Triazine w INCI. Jeśli chcesz prawidłowo wskazać skład swojego kremu, zajrzyj na naszą stronę internetową, aby znaleźć aktywa INCI i przenieś je na etykietę. Wszystkie nazwiska muszą być napisane po łacinie. Pamiętaj, że musisz określić wszystko, łącznie z wodą. Zwykle na końcu listy znajdują się aromaty (zapachy bez rozszyfrowania pełnego składu), olejki eteryczne, barwniki, konserwanty, a przed nimi właśnie szczególnie cenne substancje aktywne. Jeśli kompozycja zawiera ekstrakty lub olejki – należy podać ich łacińską (botaniczną) nazwę, aw nawiasie – ogólnie przyjętą.
Standardy kosmetyków naturalnych: produkujemy kosmetyki naturalne i organiczne
Od 2010 roku kraje UE wprowadziły również normy, które muszą spełniać kosmetyki z oznaczeniem Natural, Bio i Organic. Przy udziale BDIH (Niemcy), Bioforum (Belgia), Cosmebio & Ecocert (Francja), ICEA (Włochy) i Soil Association (Wielka Brytania) przyjęto wspólny standard Cosmos, który reguluje wszystkie koncepcje. Zgodnie z tym standardem kosmetyki można podzielić na naturalne (cosmos natural) i organiczne (cosmos organic). Pełne informacje i wymagania dotyczące składu kosmetyków publikowane są na stronie internetowej COSMOS w dokumencie „COSMOS-standard Cosmetics Organic and Natural Standard”.
Pragniemy wyjaśnić, że pojęcie „składniki naturalne” obejmuje produkty pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mineralnego, które zostały wytworzone dopuszczonymi metodami fizycznymi, fizykochemicznymi lub biotechnologicznymi. W kosmetykach naturalnych główny skład musi dokładnie odpowiadać pojęciu „naturalnych składników”. Również w kosmetykach naturalnych dopuszcza się zawartość składników identycznych z naturalnymi, których nie można uzyskać ze źródeł naturalnych w ilości wystarczającej dla przemysłu kosmetycznego. Dozwolone jest dodawanie niewielkiego odsetka substancji syntetycznych (ten% różni się w zależności od tego, jakim standardem certyfikacji chcesz się kierować).
Tak więc przed wprowadzeniem standardu COSMOS (Natural/Organic) najpopularniejszym był standard ECOCERT, który służy do certyfikacji kosmetyków naturalnych i stawia następujące wymagania:
- 95% naturalnych składników
- 5% składników syntetycznych
- co najmniej 10% certyfikowanych składników organicznych.
Również przy produkcji kosmetyków naturalnych ważne jest uwzględnienie innych czynników, a nie tylko ich składu:
- Opakowania, w których przechowywane są kosmetyki naturalne muszą nadawać się do recyklingu (szkło, aluminium lub specjalne rodzaje tworzyw sztucznych PP, PET i inne)
- Kosmetyków i ich składników nie wolno testować na zwierzętach
- Kosmetyki naturalne nie powinny zawierać nanokomponentów i produktów GMO
- Do składu produktu kosmetycznego niezbędny jest dobór składników biodegradowalnych
- W produkcji kosmetyków konieczne jest przestrzeganie zasad ostrożnego korzystania z zasobów planety (woda, prąd, papier).
- Niepożądane składniki w kosmetykach
- Ta informacja jest bardziej dla konsumentów niż dla tych, którzy tworzą kosmetyki od podstaw w domu lub w rzemieślniczym środowisku produkcyjnym. Ale nagle Ty też musisz kupić coś z narzędzi przemysłowych.
W składzie kosmetyków, szczególnie jeśli chodzi o rynek masowy i segment niedrogi, często znajdują się składniki, które mogą wywołać niepożądaną reakcję. Są dodawane z banalnego powodu – aby obniżyć koszt produktu i stworzyć natychmiastowy efekt. Wymieniamy tylko główne:
- Propylene Glycol (glikol propylenowy) i glikol butylenowy (glikol butylenowy) – Może powodować reakcję alergiczną, jeśli występuje w dużych ilościach
- Alcohol lub Alcohol Denat- alkohol, wysusza skórę w dużych ilościach
- Niektóre chemiczne filtry przeciwsłoneczne – Benzophenone-3 (Oxybenzone), Benzophenone-4, PABA, Butyl Methoxydibenzoylmethane (Аvobenzone), Octocrylene – są rakotwórcze, mogą dostać się do krwiobiegu, wpływać na hormony, powodować alergie
- Mineral oil, Vaselin oil, Paraffin – produkty rafinacji ropy naftowej, tworzą na skórze gęsty, nieoddychający film
- SLS i SLES – laurylowe i laurylowe siarczany sodu – agresywne środki powierzchniowo czynne
- DMDM hydantoin, formaldehyde, formalin – formaldehydy
- 1,4-Benzenediol, 1,4-Dihydroxybenzene, P-Dioxybenzene, 4-Hydroxyphenol, P-Hydroxyphenol, 1,4 Benzenediol – hydrochinon może występować w środkach wybielających.
Dotyczy to również silikonów, zwłaszcza w produktach do twarzy. Ale parabeny, którymi straszy wielu zwolenników naturalnych kosmetyków, są teraz stopniowo rehabilitowane, uważam je za mniejsze zło niż skażenie mikrobiologiczne Twojego produktu kosmetycznego.
Pamiętaj, że nie wszystkie naturalne składniki są bezpieczne. Prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej na składniki ziołowe (takie jak olejki eteryczne i skoncentrowane ekstrakty) jest bardzo wysokie, szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę.