Dlaczego i jak starzeje się skóra? Krótko i na temat

To pytanie zadają sobie kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy, bogaci i biedni od tysięcy lat. A lekarze próbują na to odpowiedzieć. Uważa się, że składa się z trzech warstw – naskórka (najwyższa warstwa), skóry właściwej i tkanki podskórnej, ale zawiera wiele różnych komórek, żywych, a nawet martwych, substancję międzykomórkową, włókna, naczynia i wiele innych. Dodatkowo skóra pokryta jest ochronnym filmem wodno-tłuszczowym na wierzchu.

Dlaczego ten niesamowity „mechanizm”, tak precyzyjnie dostrojony przez naturę, zaczyna się słabnąć i starzeć?

Nie chodzi tylko o wiek. Przyczyny starzenia i sposoby pielęgnacji skóry interesowały ludzi już od czasów starożytnego Egiptu i Chin. Już wtedy Eskulap odkrył, że dziedziczność ma ogromny wpływ na tempo starzenia się. Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Ale przy tym wszystkim niektórym osobom udało się zachować młodość i piękno dłużej niż innym.

 

Okazuje się… Oprócz dziedziczności i typu skóry, na tempo jej więdnięcia wpływa wiele codziennych czynników – zewnętrznych i wewnętrznych. Czasami nie zauważamy czynników zewnętrznych lub nie przywiązujemy do nich wagi.

Na przykład myjesz twarz. Tak, skórę należy bezwzględnie oczyścić. Najlepiej jednak zrobić to specjalnym narzędziem, biorąc pod uwagę rodzaj skóry, aby nie zniszczyć chroniącego ją filmu wodno-kwasowego. A agresywny alkaliczny środek czyszczący może niepotrzebnie ją wysuszyć, w wyniku czego pojawią się wczesne zmarszczki. Konieczne jest wybranie środka dla siebie zgodnie z rodzajem skóry i jej indywidualnymi reakcjami.

Inną przyczyną starzenia się skóry jest odwodnienie.

Powszechnie wiadomo, że sucha skóra zaczyna się starzeć dużo wcześniej. Gdy równowaga wodna naskórka jest zaburzona, a skóra oddaje więcej wilgoci niż otrzymuje, szybko traci elastyczność, wiotczeje, wiotczeje i jest poprzecinana wczesnymi głębokimi zmarszczkami. Głównymi „złodziejami” kradnącymi wilgoć i wysuszającymi skórę są słońce, wiatr, mróz, klimatyzacja i twarda woda do mycia. Równowagę wodną przywraca się za pomocą nawilżających kremów do twarzy. Po pewnym wieku żadna kobieta nie może się bez nich obejść – po prostu dlatego, że z wiekiem skóra zwykle staje się bardziej sucha. Ale jeśli zaczniesz używać kremów na czas, możesz zachować świeżość i elastyczność skóry twarzy przez wiele lat.

Również zanieczyszczone powietrze w dużych miastach jest niezaprzeczalnie szkodliwe dla skóry. Wraz z wiatrem, mrozem, solarium i klimatyzacją niszczy cienki film tłuszczowy, który chroni powierzchnię naszej skóry. A jeśli szkodzimy naszemu ciału paleniem, alkoholem, niedostatecznym snem, ulegamy stresowi, to wynik, jak mówią, jest oczywisty! Gdy tylko w organizmie zaczyna się niewydolność, nasilają się reakcje wolnorodnikowe (wytwarzanych jest zbyt dużo wolnych rodników) i rozpoczyna się tak zwany stres oksydacyjny. Skóra nie otrzymuje wystarczającej ilości składników odżywczych lub po prostu nie docierają one do komórek. Wtedy uruchamiane są mechanizmy starzenia się skóry. Traci elastyczność, wiotczeje, staje się sucha, leżą wzdłuż niej głębokie zmarszczki – jednym słowem thrillerowy scenariusz dla kobiet.

Współczesna nauka stworzyła wspaniałe produkty do pielęgnacji skóry, które pomagają jej lśnić zdrowiem i pięknem przez długie lata. Najważniejsze, aby zrozumieć to na czas. Ponieważ zdrowie skóry, podobnie jak zdrowie w ogóle, jest znacznie łatwiejsze do utrzymania niż późniejsze przywrócenie.

cristallaboratory.pl

cristallaboratory.pl

Produkcja i recepturowanie to nasza pasja.

Najnowsze artykuły

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Możesz wysłać do nas e-mail, zadzwonić telefonicznie, umówić się na online konferencję bądź osobiste spotkanie biznesowe. Także możesz wypełnić formularz poniżej

Wypełnij formularz kontaktowy

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z doświadczonym technologiem produkcji.

APLIKUJ O PRAKTYKI

APLIKUJ O PRACĘ